Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Quanto mi piace la primavera! - Jak ja uwielbiam wiosnę!
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa po włosku pory roku oraz miesiące.
Uczeń przyswaja słownictwo związane ze zjawiskami pogodowymi występującymi w poszczególnych porach roku.
Uczeń konstruuje proste wypowiedzi ustne na podane pytania dotyczące pór roku.
Uczeń łączy wyrazy tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo.
Uczeń zna struktury gramatyczne i leksykalne umożliwiające komunikację językową na temat pór roku.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć, nawiązuje do aktualnej pory roku i związanych z nią zjawisk pogodowych. Następnie prosi uczniów, aby zastanowili się, jakie zjawiska pogodowe potrafią opisać i zachęca ich, aby przedstawili swoje propozycje.
Nauczyciel czyta na głos tekst źródłowy w celu prezentacji nowego materiału leksykalnego oraz wyjaśnia sytuację komunikacyjną zaistniałą w tekście. Zwraca uwagę na nowe struktury językowe.
Do tekstu źródłowego dodane są dwa zadania pomagające w lepszym zrozumieniu poznanego materiału. Pierwsze z nich polega na udzieleniu odpowiedzi na proste pytania dotyczące tekstu, a drugie ma na celu utrwalenie poprawnej struktury zdań, występujących w nowym materiale. Nauczyciel prosi uczniów o samodzielnie wykonanie poleceń 1. i 2.
Faza realizacyjna:
Uczeń, z pomocą nauczyciela, znajduje w tekście źródłowym struktury leksykalne służące opisywaniu zjawisk pogodowych, oraz przyimki występujących przed porami roku i miesiącami. Przy pomocy informacji zawartych w tekście właściwym nauczyciel wyjaśnia właściwe użycie podanych przyimków oraz zastosowanie w wypowiedzi formuły: né … né …
Przy pomocy zamieszczonego w materiale słownika nauczyciel wyjaśnia wszystkie nieznane przez uczniów słowa z tekstu źródłowego.
Nauczyciel pyta uczniów, czy zauważyli w tekście wypowiedzi, które są ściśle związane z opisem pogody w poszczególnych porach roku. Prosi uczniów o znalezienie ich w tekście i przeczytanie na głos.
Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów, aby przeszli do pracy z multimedium bazowym, którym jest zestaw mini gier. Prezentuje im gry i tłumaczy, jak należy wykonać poszczególne zadania. Prosi uczniów o zwrócenie szczególnej uwagi na zadanie 5, którym jest memory. Występujące w tej grze zdania są źródłem bogatej wiedzy leksykalnej i służą do wykonania zadań występujących w dalszej części tego materiału dydaktycznego.
Uczniowie wykonują poszczególne zadania i zadają pytania w przypadku wątpliwości.
Następnie uczniowie samodzielnie wykonują zadania 1 – 3. do multimedium.
Międzyczasie nauczyciel prosi poszczególnych uczniów, aby spróbowali indywidualnie lub w parach na głos wykonać zadanie 2.
Po zapoznaniu się z materiałem leksykalnym występującym w tekście źródłowym oraz multimedium, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, aby wspólnie wykonali zadanie 7 z zestawu zadań.
Jako podsumowanie nauczyciel prosi uczniów, aby wrócili do zad.1 spod tekstu pierwszego i spróbowali w parach między sobą zadać podane pytanie, a następnie na nie odpowiedzieć.
Praca domowa:
Jako pracę domową nauczyciel może zlecić wykonanie pozostałych zadań interaktywnych, a w szczególności zadanie 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Może posłużyć do przeprowadzenia zajęć w formie zabawy lub konkursu.
Może zostać potraktowane jako materiał uzupełniający, do realizacji samodzielnie w domu.
Gra nr 5 - „Memory” może służyć do wykorzystania jako odrębny materiał dydaktyczny lub jako powtórzenie materiału.