Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cosa mangiano gli italiani? - Co jedzą Włosi?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, VII klasa, A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i stosuje formy rodzajnika cząstkowego;
posługuje się podstawowym słownictwem dotyczącym zwyczajów żywieniowych;
potrafi opowiedzieć o swoich nawykach żywieniowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
dzieli się swoimi upodobaniami kulinarnymi;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, grupowanie pojęć, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne - ćwiczenie wymowy, analiza danych językowych;
strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne - współpraca w parach, grupach;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczeń tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze, zdjęcia artykułów spożywczych wymienionych w tekście pt. Cosa mangiano gli italiani
, karteczki z różnymi formami rodzajnika cząstkowego (2‑3 karteczki dla każdego ucznia).
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów o ich wiedzę i/lub przypuszczenia dotyczące zwyczajów żywieniowych Włochów (co jedzą, co piją, w jakich godzinach i gdzie spożywają posiłki).
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcia artykułów spożywczych i potraw wymienionych w tekście pt.
Cosa mangiano gli italiani
. Uczniowie (w parach lub grupach) nazywają znane sobie produkty oraz dopasowują je do czterech kategorii: śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt.
Cosa mangiano gli italiani
i weryfikują swoje przypuszczenia dotyczące przyporządkowania dań do posiłków.Uczniowie wykonują polecenie do tekstu.
Nauczyciel wyjaśnia użycie czasowników opisujących spożywanie posiłków. W celu weryfikacji zrozumienia zadaje uczniom pytania np. O której jesz śniadanie? Gdzie jesz obiad? Co jesz na kolację?
Nauczyciel wyjaśnia użycie rodzajnika cząstkowego.
Uczniowie dopasowują formy rodzajnika cząstkowego do produktów ze zdjęć, które widzieli na początku lekcji.
Uczniowie wysłuchują nagrania z multimedium bazowego. Nauczyciel może poprosić uczniów o wypisanie wszystkich produktów spożywczych wymienionych w nagraniu lub o wykonanie polecenia nr 1.
Nauczyciel prosi o uczniów o zapoznanie się z treścią poleceń 2‑4 (niektóre zadania mogą być wykorzystane jako praca domowa). Uczniowie ponownie wysłuchują treści nagrania i wykonują polecenia.
W celu utrwalenia materiału składającego się na tę jednostkę lekcyjną, uczeń powinien wykonać 8 ćwiczeń interaktywnych. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji, w celu utrwalenia nowych zagadnień, lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie losują po 2‑3 karteczki z formami rodzajnika cząstkowego.
Uczniowie w parach opowiadają sobie o swoich nawykach żywieniowych wykorzystując wylosowane rodzajniki cząstkowe.
Uczniowie na forum klasy przekazują informacje uzyskane od swoich rozmówców.
Praca domowa:
Zadania otwarte z e‑materiału: zadanie 7 i 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W czasie lekcji nagrania z multimedium (wybrane lub wszystkie odtwarzane jako jedno dłuższa ścieżka) można wykorzystać w technice tzw. ascolto rilassato. Uczniowie (najlepiej siedząc w okręgu):
wysłuchują dwukrotnie nagrania;
w parach próbują przekazać sobie jak najwięcej zapamiętanych informacji;
ponownie wysłuchują nagrania;
ponownie dzielą się zapamiętanymi informacjami dodając nowe lub precyzując wymienione uprzednio;
ponownie wysłuchują nagrania;
zmieniają pary i ponownie dzielą się informacjami;
ponownie wysłuchują nagrania;
dzielą się informacjami w nowych parach.