Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La mia camera - Mój pokój
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa 1, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy mebli i akcesoriów występujących w pokoju nastolatka;
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące opisu pokoju;
tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące opisu pokoju.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe
i komunikacyjne;wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury
i słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne - analiza danych językowych;
strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne - współpraca w grupach;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych
i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
burza mózgów.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop lub tablet z dostępem do internetu/głośniki lub słuchawki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie jest ich ulubione pomieszczenie w domu i dlaczego.
Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów dotyczącą skojarzeń ze słowem „mobili”. Następnie prosi o wymienienie tych mebli, które znajdują się w pokojach uczniów.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają e‑mail Kamila i próbują narysować plan jego pokoju. Mogą spróbować opisać pokój Kamila na podstawie wykonanych przez siebie rysunków.
Uczniowie wykonują polecenie do tekstu pt. La mia camera.
Nauczyciel zwraca uwagę na użycie w tekście form przyimka „su” w połączeniu z rodzajnikami określonymi. Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 4 z sekcji Sprawdź się.
W razie konieczności nauczyciel przypomina zasady odmiany przymiotników. Uczniowie mogą wykonać ćwiczenie nr 5 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie zapoznają się z plikami audio zawierającymi opisy pokojów. Podczas pierwszego słuchania starają się wypisać wszystkie przedmioty znajdujące się w opisywanych pokojach. Następnie wykonują polecenia do multimedium. Po wykonaniu ćwiczeń uczniowie wskazują, który pokój im się podoba najbardziej i dlaczego.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel kładzie wybrany przedmiot, np. długopis, w różnych miejscach w sali lekcyjnej, np. na biurku, na podłodze, na krześle, na plecaku, na książce a uczniowie opisują jego położenie.
Uczniowie w parach opisują wzajemnie swoje pokoje lub nauczyciel wyświetla zdjęcia pokojów uczniów, które uczniowie przesłali w ramach pracy domowej. Jeden z uczniów opisuje wybrany pokój, a pozostali próbują domyślić się, o czyj pokój chodzi.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (przede wszystkim zadania otwarte nr 7 i 8).
Materiały pomocnicze:
Przyimki miejsca: Il mio appartamentoIl mio appartamento.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie przed lub zamiast wykonania polecenia nr 2 do multimedium mogą na podstawie opisów spróbować narysować pokoje Anny, Mattea i Giulii.
Nauczyciel może podzielić uczniów na trzy grupy. Uczniowie z grupy A zapoznają się z opisem pokoju Anny, uczniowie z grupy B z opisem pokoju Mattea, uczniowie z grupy C z opisem pokoju Giulii. Następnie uczniowie łączą się w trójki (po jednym uczniu z grupy A, B i C) i dzielą się usłyszanymi opisami, a następnie przechodzą do pracy z ćwiczeniami.