Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Ragazzi alla pari - Młodzież au pair
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie teksty dotyczące codziennych obowiązków oraz organizacji wyjazdów na kursy językowe, również w programie au pair;
zna podstawowe słownictwo używane w ofertach wyjazdów, organizacji kursów językowych oraz codziennych obowiązków;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu, materiały piśmiennicze, głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o przedstawienie pozytywnych i negatywnych aspektów nauki języków obcych za granicą oraz o podanie znanych form tego typu nauki.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi o samodzielne zapoznanie się z tekstem źródłowym i odpowiedź na pytanie, o jakiej formie nauki języka opowiada tekst.
Uczniowie wykonują polecenie 1 sprawdzające globalne rozumienie tekstu.
Po wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości leksykalno‑gramatycznych uczniowie przechodzą do wykonania polecenia 2 sprawdzającego szczegółowe rozumienie tekstu.
Nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z medium (odsłuchania dialogu) i odpowiedź na pytanie, czy jego uczestnicy znają się osobiście i umotywowanie odpowiedzi.
Po omówieniu odpowiedzi uczniowie przechodzą do polecenia 1 (sprawdzającego rozumienie tekstu) oraz polecenia 2 stanowiącego jednocześnie ćwiczenie na rozumienie tekstu oraz bodziec gramatyczny.
Po sprawdzeniu prawidłowych odpowiedzi w poleceniu 2, nauczyciel zwraca uwagę uczniów na struktury gramatyczne z czasownikami modalnymi, zawarte w odtworzonych przez nich zdaniach.
Nauczyciel przechodzi do omówienia tekstu właściwego, w którym opisane są zasady wyboru czasownika posiłkowego w strukturach z czasownikami modalnymi w czasie passato prossimo.
Uczniowie wykonują polecenie 3 do medium w celu sprawdzenia zrozumienia omówionych zasad gramatycznych. Ćwiczenie to można wykonać wspólnie.
Nauczyciel zachęca uczniów do wykonania ćwiczeń 1 i 2 z sekcji Sprawdź się, czyli do powtórzenia słownictwa związanego z codziennymi obowiązkami i zintegrowania go z nowym słownictwem, które pojawiło się w tekście źródłowym i multimedium.
Po powtórzeniu ww. słownictwa następuje jego integracja z treściami gramatycznymi. W tym celu uczniowie wykonują (wspólnie lub samodzielnie) ćwiczenie 3.
Uczniowie wykonują ćwiczenia 4 – 6 mające na celu utrwalenie nowego materiału gramatycznego w kontekście tematu „au pair”.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują samodzielnie ćwiczenie 7.
Uczniowie wykonują w parach lub grupach trzyosobowych, ustnie, ćwiczenie 8.
Praca domowa:
W przypadku braku czasu na lekcji, nauczyciel może zadać ćwiczenia 7 i 8 jako pracę domową. W takim przypadku ćwiczenie 8 musi być wykonane w formie pisemnej.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać medium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych czynnościom dnia codziennego, obowiązkom, wyjazdom wakacyjnym lub nauce języków obcych.