Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Faccia da angelo o faccia da boia? - Anielskie vs złowrogie oblicze?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i stosuje słownictwo dotyczące wyglądu zewnętrznego osoby;
zna i stosuje wyrażenia idiomatyczne dotyczące wyglądu zewnętrznego;
potrafi opisać wygląd zewnętrzny osoby.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
pamięciowe - systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
kompensacyjne - odgadujemy znaczenie tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
metoda lekcji odwróconej;
konektywizm;
metoda kognitywna;
grywalizacja.
Formy pracy:
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik, ekran, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Zgodnie z zasadami metody lekcji odwróconej, nauczyciel w ramach pracy domowej prosi uczniów o przeczytanie tekstu “Faccia da angelo o faccia da boia?”, zapoznanie się z nowym słownictwem, a także o przypomnienie słownictwa dotyczącego wyglądu zewnętrznego osoby z klasy 1.
Nauczyciel podaje uczniom temat lekcji (np. taki jak tytuł pracy domowej) i cele lekcji.
Nauczyciel prosi uczniów o krótkie refleksje na temat powiedzenia “Nie oceniaj książki po okładce”.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na ekranie ćwiczenie Vero/Falso sprawdzające zrozumienie treści zadania domowego. Uczniowie wykonują to zadanie indywidualnie.
Nauczyciel wyjaśnia różnicę między użyciem rodzajnika określonego i nieokreślonego, następnie uczniowie wykonują ćwiczenie 2 z sekcji Sprawdź się.
Nauczyciel prezentuje nowe słownictwo i zwroty idiomatyczne dotyczące opisu osoby. Najlepiej jeśli nowe słownictwo jest prezentowane na ekranie podczas całej lekcji, tak aby uczniowie mogli przez cały czas na nie spoglądać.
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy, każda z grup zajmuje się jedną z gier z medium bazowego
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują ćwiczenie 1 i 3 z sekcji Sprawdź się, stosując w nich nowo poznane słownictwo.
Uczniowie opisują wygląd zewnętrzny znanych osób, które widzą na fotografiach przyniesionych przez nauczyciela/wyświetlonych na ekranie.
Podsumowując lekcję uczniowie dokonują autoewaluacji, mówiąc czego się podczas lekcji nauczyli, tj. jakie słownictwo utrwalili, a co natomiast sprawiło im trudność.
Praca domowa:
Praca domowa stanowi utrwalenie nowo poznanego słownictwa, uczniowie mogą wykonać pozostałe ćwiczenia z e‑materiału.
Materiały pomocnicze:
Nauczyciel może przynieść fotografie znanych osób w formie wydrukowanej lub wyświetlić je na ekranie i poprosić uczniów o opisanie ich za pomocą słownictwa poznanego podczas pracy z e‑materiałem.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Medium bazowe jak i zaproponowane do niego zadania może być również wykorzystane podczas lekcji powtórzeniowej przed sprawdzianem lub wypracowaniem, w którym uczeń będzie korzystał ze słownictwa niezbędnego do opisu osoby.