Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il mio appartamento - Moje mieszkanie
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy pomieszczeń w domu lub mieszkaniu;
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące opisu mieszkania;
opisuje położenie przedmiotów przy pomocy czasowników essere, esserci i trovarci oraz przyimków miejsca;
tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące opisu mieszkania lub domu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne - analiza danych językowych;
strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne - współpraca w grupach;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
burza mózgów.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu
głośniki lub słuchawki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie domu/mieszkania, pytając co przedstawia zdjęcie.
Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów dotyczącą słownictwa związanego z hasłem ,,casa”. Proponowane przez uczniów słownictwo zapisuje na tablicy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają opis mieszkania Fabia i wypisują z niego nazwy pomieszczeń oraz przyimki miejsca.
Nauczyciel zwraca uwagę przyimki złożone.
Uczniowie mogą spróbować na podstawie opisu narysować plan mieszkania Fabia a następnie wskazują jego mieszkanie wśród trzech planów z polecenia nr 1.
Uczniowie przedstawiają swoje przypuszczenia dotyczące opisu położenia przy pomocy czasowników essere, esserci i trovarci. Nauczyciel naprowadza uczniów lub w razie konieczności wyjaśnia to zagadnienie. Dla przećwiczenia materiału można wykorzystać zadanie nr 4 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie analizują plan mieszkania z ilustracji interaktywnej. Oprócz trzech zaproponowanych ćwiczeń lub zamiast nich uczniowie mogą stworzyć pisemnie lub ustnie opis mieszkania z ilustracji.
Faza podsumowująca:
Uczniowie losują karteczki z nazwami różnych pomieszczeń w szkole (np. łazienka, różne numery sal itp.) i zadają wybranej osobie pytania typu: Gdzie znajduje się…? Lub Co znajduje się obok, między, na końcu, naprzeciw, po prawej/lewej….?
Uczniowie w parach opisują swoje domy/mieszkania. Druga osoba z pary próbuje narysować plan mieszkania na podstawie opisu.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (przede wszystkim zadania otwarte nr 7 i 8). W celu prowadzenia większej różnorodności opisów zamiast wykorzystania ilustracji z zadania 7 można poprosić uczniów o znalezienie w internecie planu mieszkania.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może poprosić o opisanie ustnie lub pisemnie mieszkania z ilustracji interaktywnej w czasie lekcji lub w ramach pracy domowej.
Nauczyciel może udostępnić połowie uczniów ilustrację interaktywną. Uczniowie pracują w parach. Uczeń mający dostęp do ilustracji opisuje ustnie mieszkanie a druga osoba na podstawie opisu rysuje plan mieszkania.