Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In un negozio di arredamento - W sklepie z wyposażeniem wnętrz
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo związane ze sklepami z wyposażeniem wnętrz, dotyczące mebli i elementów dekoracyjnych;
rozpoznaje ze słuchu i zapisuje po włosku słownie liczebniki do 10 000;
stosuje zaimki dopełnienia bliższego i dalszego w tworzonych przez siebie tekstach, wzbogacając ich walory stylistyczne;
tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące zakupów mebli i umeblowania swojego pokoju;
znajduje określone informacje w typowym dialogu ze sprzedawcą w sklepie meblowym.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, odbieranie i wysyłanie informacji, uczenie się utartych zwrotów, analiza danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych, wykorzystywanie wiedzy niejęzykowej;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu rzutnik lub tablica multimedialna, głośniki lub słuchawki;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat lekcji oraz jej cele i krótko zapowiada jej przebieg. Następnie pyta osoby uczestniczące w lekcji, czy kiedykolwiek w życiu się przeprowadzały lub czy w ich domu były przeprowadzane większe remonty/przemeblowania, czy uczestniczyły w kupowaniu mebli w dużym sklepie z wyposażeniem wnętrz. Na tym etapie można poprosić uczniów o stworzenie list mebli (po włosku), jakie znajdują się aktualnie w ich pokojach. W dalszej kolejności nauczyciel może nawiązać do sytuacji bohaterki tekstu pt. I mobili per la nuova casa, Laury, i zaprosić do lektury dialogu po wyjaśnieniu kontekstu.
Faza realizacyjna:
Przed przystąpieniem do pracy z multimedium należy powtórzyć z uczniami liczebniki do 1000 oraz zaimki dopełnienia bliższego i dalszego, a także wprowadzić liczebniki do 10 000. Celem szybkiego utrwalenia liczebników można przeprowadzić szybką grę – uczniowie losują karteczki z liczebnikami zapisanymi cyframi i muszą jak najszybciej poprawnie wypowiedzieć wylosowany liczebnik. Następnie należy przejść do pracy z multimedium – jest to interaktywny katalog sklepu meblowego. Po kliknięciu na wybrane przedmioty pojawiają się plansze z krótkim opisem odpowiadające typowym metkom w takim sklepie. Należy zostawić uczniom 5‑10 minut na samodzielne zapoznanie się z medium (jeśli na lekcji mają urządzenia umożliwiające korzystanie z materiału interaktywnego) lub, wyświetlając materiał przy pomocy rzutnika lub tablicy multimedialnej, pokazywać poszczególne karty, zatrzymując się przy każdym opisanym przedmiocie i krótko go omawiając. Sprawdzeniu zrozumienia materiałów wprowadzonych w katalogu interaktywnym służą trzy ćwiczenia. Po ich wykonaniu można przejść do dalszego utrwalania wprowadzonych treści za pomocą zestawu ośmiu ćwiczeń interaktywnych.
Faza podsumowująca:
Celem utrwalenia liczebników nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z kilkoma liczbami zapisanymi cyframi. Uczniowie w parach odczytują liczby słownie po włosku, kontrolując się wzajemnie.
Aby utrwalić słownictwo i struktury gramatyczne poznane na lekcji, nauczyciel rozdaje uczniom kartki z narysowanymi rzutami górnymi pustych pomieszczeń w odpowiedniej skali (mogą to być wycinki z darmowych projektów dostępnych na stronach architektonicznych lub materiały własne). Ważne, aby znalazły się na nich orientacyjne wymiary. Zadaniem uczniów jest zapełnienie tej przestrzeni meblami i zaplanowanie umeblowania pokoju – mogą rysować na kartkach. Następnie uczniowie opowiadają po włosku o swoich koncepcjach, nazywając poszczególne meble i opisując ich położenie w pomieszczeniu.
Praca domowa:
Jako pracę domową można traktować następujące ćwiczenia interaktywne podsumowujące prace i wymagające nieco więcej czasu niż można na to przeznaczyć podczas lekcji w szkole: ćwiczenie 3 z zadań do multimedium (wykreślanka) oraz ćwiczenia 5 i 8 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
Karteczki z liczbami do losowania przez uczniów.
Kartki z rzutami górnymi pomieszczeń do wykorzystania w sposób zaproponowany w sekcji „faza podsumowująca”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Podczas pracy z multimedium można położyć nacisk na historię Laury z tekstu pt. I mobili per la nuova casa, polecić uczniom wcielić się w nią, i powiedzieć, które meble najpewniej chciałaby mieć w swoim pokoju.