Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Come prepararsi agli esami? - Jak przygotować się do egzaminów?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i stosuje w swoich wypowiedziach słownictwo dotyczące egzaminów i przygotowania się do nich.
Uczeń udziela rad dotyczących organizacji nauki do egzaminów.
Uczeń opisuje sposoby walki ze stresem.
Uczeń posiada podstawowe informacje na temat organizacji nauki do trudnych egzaminów.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego, używanie skojarzeń wzrokowych i słuchowych.
Strategie kognitywne – analiza danych językowych.
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych.
Strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
praca w grupie.
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
Komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu.
rzutnik lub tablica multimedialna.
głośniki lub słuchawki.
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji oraz krótko zapowiada jej przebieg.
Nauczyciel pyta uczniów o to, w jaki sposób przygotowują się do trudnych sprawdzianów i jak radzą sobie ze stresem.
Uczniowie przystępują do burzy mózgów: tworzą mapę pojęć związanych z egzaminami i walką ze stresem. Nauczyciel zapisuje na tablicy najważniejsze pojęcia zaproponowane przez uczniów i w razie konieczności dodaje kilka od siebie.
Celem rozwinięcia wiadomości związanych z przygotowaniami do egzaminów, nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z tekstem pt. “Come prepararsi agli esami”.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst znajdujący się na początku materiału. Następnie nauczyciel pyta, czy stosują któreś z opisanych w nim technik organizacji nauki.
Uczniowie zapoznają się z zadaniami do tekstu i wyszukują w nim informacje niezbędne do ich wykonania.
Po omówieniu tekstu pt. “Come prepararsi agli esami” i przed przystąpieniem do pracy z multimedium, należy omówić kolejną część materiału – tekst dotyczący zaimków pytających przymiotnych i rzeczownych.
Uczniowie wykonują zadania nr 5 i 6 z sekcji Sprawdź się.
Następnie należy przejść do pracy z multimedium. Jest to prezentacja multimedialna składająca się z 10 slajdów, przedstawiająca wskazówki dotyczące organizacji nauki i walki ze stresem. Wskazane jest wspólne oglądanie tej prezentacji w klasie – informacje odczytywane są lektora. Uczniowie najpierw zapoznają się z treścią poleceń do medium, a w czasie odtwarzania prezentacji robią notatki mogące pomóc im w wykonaniu zadań nr 1, 2 i 3. Prezentację należy odtworzyć dwukrotnie, chyba że uczniom uda się zrozumieć wszystkie informacje potrzebne do wykonania ćwiczeń już za pierwszym razem. Po zakończeniu pracy z prezentacją interaktywną należy przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych celem utrwalenia zrealizowanego materiału.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach. Jedna osoba losuje karteczkę z opisanym problemem związanym z nauką, druga udziela jej rad, następnie zamieniają się rolami.
Lista przykładowych problemów:
Ho la memoria uditiva. Come posso studiare in modo efficace?
Ho la memoria visiva. Come posso studiare in modo efficace?
Alla fine del semestre avrò tanti esami. Come organizzare lo studio?
Ho paura degli esami, provo un’ansia paralizzante. Come combatterla?
Lascio sempre lo studio all’ultimo minuto, prendo voti pessimi e voglio migliorarli.
Ho un esame grandissimo da sostenere, che richiede di studiare diversi manuali. Come organizzare lo studio?
Prima degli esami non riesco a dormire, mi sento molto stanco/a.
Sento di dover prendere i voti molto alti, per questo motivo sono molto stressato/a.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć. W szczególności: 1, 2, 3, 4, 7, 8.
Materiały pomocnicze:
Karteczki do losowania w ramach zadania opisanego w fazie podsumowującej.
Lista problemów:
Ho la memoria uditiva. Come posso studiare in modo efficace?
Ho la memoria visiva. Come posso studiare in modo efficace?
Alla fine del semestre avrò tanti esami. Come organizzare lo studio?
Ho paura degli esami, provo un’ansia paralizzante. Come combatterla?
Lascio sempre lo studio all’ultimo minuto, prendo voti pessimi e voglio migliorarli.
Ho un esame grandissimo da sostenere, che richiede di studiare diversi manuali. Come organizzare lo studio?
Prima degli esami non riesco a dormire, mi sento molto stanco/a.
Sento di dover prendere i voti molto alti, per questo motivo sono molto stressato/a.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa związanego z edukacją lub walką ze stresem.
Samodzielna praca ucznia z multimedium może być elementem przygotowania do zajęć w ramach lekcji odwróconej.