Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Lavoro stagionale - Praca sezonowa
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie teksty dotyczące oferty pracy sezonowej oraz związanych z nią obowiązków.
zna podstawowe słownictwo oraz struktury gramatyczne używane przy poszukiwaniu i opisywaniu prac dorywczych.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych,
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (praca dorywcza i sezonowa)
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna
praca w parach
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy wykonywali już jakąkolwiek pracę dorywczą, jeśli tak, to jaką i jakie były jej plusy i minusy. Pomaga uczniom przetłumaczyć na język włoski odpowiedzi i zapisuje je na tablicy.
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne zapoznanie się z tekstem pt.: Il lavoro stagionale i wykonanie głównego polecenia, po czym omawia z uczniami odpowiedzi.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu odpowiedzi uczniów nauczyciel przechodzi do wspólnej lektury tekstu i wyjaśnienia nieznanych słów i wyrażeń.
Uczniowie wykonują, samodzielnie lub w parach, polecenie 1, a następnie, samodzielnie, polecenie 2 do tekstu. Jeśli mają wątpliwości, nauczyciel pomaga je rozwiać.
Po omówieniu odpowiedzi udzielonych w poleceniach 1 i 2, nauczyciel zaprasza uczniów do zapoznania się katalogiem interaktywnym i udzielenie odpowiedzi na pytanie z głównego polecenia.
Po wspólnym omówieniu odpowiedzi uczniowie przechodzą do wykonania poleceń 1‑3 do multimedium. Polecenia 1 i 3 mogą być wykonane w parach.
Po sprawdzeniu poprawności odpowiedzi uczniowie są gotowi na integrację materiału leksykalnego przedstawionego w multimedium z materiałem leksykalnym zaprezentowanym w tekście pt.: Il lavoro stagionale i wykonania ćwiczenia 2 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie samodzielnie wypełniają kwestionariusz zgłoszeniowy (ćwiczenie 3), zawierający zarówno słownictwo wprowadzone w tekście pt.: Il lavoro stagionale, jak w tekstach katalogu interaktywnego. Nauczyciel pozwala uczniom się skupić na wykonaniu zadania, jeśli zajdzie taka potrzeba, pomaga dobrać odpowiednie słowo.
Przed przejściem do materiału gramatycznego uczniowie wykonują ćwiczenie 4 (rozumienie globalne i samodzielne wyciąganie wniosków) bazujące na materiale leksykalnym powtórzonym w ćwiczeniach 2‑3, ale przy użyciu czasu narracyjnego passato prossimo.
Nauczyciel przechodzi do powtórki czas przeszłego passato prossimo. W tym celu prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń 5‑7, bazujących na tekstach odsłuchanych w ćwiczeniu 4 i powtarzających stopniowo zasady tworzenia participio passato (ćw. 5) oraz wyboru czasownika posiłkowego (ćw. 6), by na końcu przejść do samodzielnego tworzenia pełnych form czasownikowych w ww. czasie (ćw. 7).
Faza podsumowująca:
Po wykonaniu ćwiczeń powtórzeniowych z zakresu czasu passato prossimo, uczniowie są gotowi do zintegrowania materiału leksykalnego i gramatycznego ze znanym im już czasem teraźniejszym (presente indicativo). W tym celu wykonują ćwiczenie 8.
Ćwiczenie 9, zakładające samodzielne użycie całej wiedzy zdobytej i powtórzonej w bieżącym e‑materiale, należy do ćwiczeń czasochłonnych. Może być użyte jako forma sprawdzianu (samodzielne tworzenie krótkich form pisemnych na podstawie podanych informacji) albo zadane jako praca domowa.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 z sekcji Sprawdź się, sprawdzające rozumienie tekstu.
W przypadku problemów czasowych nauczyciel może zadać jako pracę domową polecenie 2 do tekstu źródłowego oraz ćwiczenie 9 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać medium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych pracy (zawodów, wynagrodzenia, obowiązków).