Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che fai in estate? - Co robisz latem?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące czynności wykonywanych podczas wakacji.
Uczeń zna podstawowe słownictwo dotyczące podróży i czynności wykonywanych podczas wakacji.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do Internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel wyświetla uczniom zdjęcia różnych osób na wakacjach i pyta, czy według nich te osoby są podróżnikami czy turystami. W celu pogłębienia tego tematu uczniowie zostają zaproszeni do przeczytania tekstu dotyczącego różnic między turystą a podróżnikiem i znalezienia odpowiedzi na pytanie zadane w poleceniu na belce.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem z sekcji Przeczytaj. Wykonują również polecenie numer 1. Po sprawdzeniu ćwiczenia nauczyciel i uczniowie mogą kontynuować dyskusję i wyrazić swoją opinię dotyczącą argumentów przedstawionych w tekście.
Następnie nauczyciel zaprasza uczniów do zagrania (przynajmniej dwukrotnie) w grę typu domino, która pozwoli utrwalić słownictwo wprowadzone w tekście z sekcji Przeczytaj. Po zakończeniu gry uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. Jeśli czas na to pozwoli, można wykonać wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się zorientowane na utrwalenie słownictwa (1‑5) lub rozumienie ze słuchu (numer 6).
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie pracują w parach i opowiadają sobie o planach na lato (bazując na ćw. 7 ze Sprawdź się). Nauczyciel podchodzi do uczniów i krótko pyta o plany kolegi/koleżanki z danej pary.
Pod koniec lekcji nauczyciel – w oparciu o ćwiczenie 8 ze Sprawdź się – pyta uczniów, czy uważają się za turystów czy za podróżników i prosi o umotywowanie wypowiedzi. Można zapisać statystykę klasową na tablicy.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać wybrane przez nauczyciela ćwiczenia zorientowane na utrwalenie słownictwa (1‑5) lub rozumienie ze słuchu (numer 6) z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Vacanze sportiveVacanze sportive
Una visita guidataUna visita guidata
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas innych zajęć poświęconych wakacjom oraz do powtórzenia słownictwa związanego z podróżami.