Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che musica preferisci? – Jaką muzykę wolisz?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń konstruuje zdania z użyciem czasownika preferire, by przekazać informacje na temat swojego gustu muzycznego oraz uzyskać informacje na ten temat od innych osób.
Uczeń potrafi nazwać instrumenty muzyczne, dzięki czemu może m.in. opisać, na czym grają członkowie jego ulubionego zespołu.
Uczeń wypowiada się na temat swoich ulubionych wykonawców dzięki nowopoznanemu zasobowi leksykalnemu opowiada m.in. o poszczególnych muzykach.
Cele motywacyjne:
Uczeń potrafi wypowiadać się na tematy związane ze gustem muzycznym.
Uczeń zaspokaja potrzebę komunikacyjną, potrafiąc zapytać o gust muzyczny innych osób.
Uczeń potrafi wykorzystać w rozmowie nowe słownictwo.
Uczeń odczuwa satysfakcję, potrafiąc wyrazić swoje preferencje w sposób ustny oraz pisemny.
Uczeń poznaje kulturę innych krajów, poszerzając swój zasób wiedzy o świecie.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy zajęć:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer lub smartfon z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy lubią słuchać muzyki, jakie są ich ulubione zespoły? Czy lubią muzykę włoską? Nauczyciel może opowiedzieć kilka zdań o swoim ulubionym włoskim wykonawcy, by zaciekawić uczniów włoską kulturą.
Nauczyciel czyta na głos tekst “Cosa ascolti?” w celu prezentacji nowego materiału leksykalnego, a następnie prosi uczniów o samodzielne przeczytanie i przeanalizowanie w/w tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielnie wykonanie poleceń do tekstu.
Nauczyciel pyta uczniów, czy tekst i ćwiczenia są dla nich zrozumiałe i czy mają jakieś pytania.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pyta uczniów, czy potrafią powiedzieć, że wolą jeden zespół od drugiego.
Następnie wyjaśnia uczniom konstrukcję gramatyczną, której używa się w celu przekazania takiej informacji odnośnie do własnych preferencji muzycznych.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie znają instrumenty muzyczne.
Nauczyciel prosi uczniów o przejrzenie ilustracji interaktywnej, dzięki której poznają słownictwo związane z zespołami muzycznymi.
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne wykonanie zadań do multimedium.
Uczniowie zadają pytania w przypadku wątpliwości.
Po wykonaniu zadań do ilustracji interaktywnej nauczyciel prosi uczniów, aby wspólnie przyjrzeli się pierwszemu z zadań interaktywnych. Prosi konkretnych uczniów, aby kolejno, czytając na głos, wykonali poszczególne ćwiczenia.
W zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy uczniowie wykonują poszczególne zadania interaktywne.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza, na ile zostały osiągnięte cele lekcji poprzez zadanie uczniom pytań typu: “Che musica ascolti?”, “Preferisci la musica rock o la musica pop?”, “Qual è la tua band preferita?”, “Ti piace la musica italiana?”.
Nauczyciel zadaje pytania związane z poznaną w czasie lekcji leksyką “Quali strumenti musicali conosci?”, “Quali altre parole legate alla musica conosci?”.
Nauczyciel prosi uczniów, by w parach zaprosili się nawzajem na koncerty swoich ulubionych wykonawców.
Nauczyciel pyta, co podczas lekcji sprawiło uczniom najwięcej trudności, by móc omówić z nimi tę kwestię dodatkowo.
Praca domowa:
Jako pracę domową nauczyciel może zlecić wykonanie pozostałych zadań interaktywnych.
Nauczyciel może zadać uczniowi do napisania krótką pracę pisemną, która polegać będzie na napisaniu krótkiego dialogu na czacie, w którym dwie osoby mówią o swoich gustach muzycznych i jedna zaprasza drugą na koncert.
Materiały pomocnicze:
Słownik ilustrowany z nazwami instrumentów muzycznych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą spróbować odgadnąć nazwy elementów zaznaczonych na ilustracji interaktywnej, zapisując je. Później mogą sprawdzić, klikając na elementy ilustracji, czy odgadli ich nazwy.