Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Andiamo a fare la spesa - Idziemy na zakupy
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy miejsc, w których można dokonać zakupów spożywczych oraz dostępnych w nich produktów;
rozumie proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące zakupów spożywczych;
tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące miejsc, w których dokonuje się zakupów spożywczych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne - analiza danych językowych;
strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne - współpraca w grupach;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
burza mózgów.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/tablet z dostępem do internetu/głośniki lub słuchawki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji.
Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów dotyczącą skojarzeń z wyrażeniem „fare la spesa”.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania o to, kto robi zakupy w ich rodzinie, gdzie i jakie produkty najczęściej kupuje. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania konwersacji na czacie między grupą znajomych z uczelni i wynotowania z niej nazw miejsc, w których można dokonać zakupów, sprzedawców oraz produktów.
Uczniowie wykonują ćwiczenia do tekstu. Zamiast ćwiczenia nr 2 nauczyciel może poprosić, aby każdy uczeń przygotował dwa‑trzy pytania na temat robienia zakupów, które następnie zada osobie z pary.
Nauczyciel zwraca uwagę na użycie przyimków z nazwami sklepów i sprzedawców. W celu przećwiczenia tego zagadnienia uczniowie mogą wykonać ćwiczenie nr 5 z sekcji „Sprawdź się”.
Uczniowie zapoznają się z kartami katalogu interaktywnego. Przed wyświetleniem listy produktów sami próbują podać przykłady różnych artykułów dostępnych w danym miejscu.
Uczniowie wykonują polecenia do multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w grupach planują zakupy na małe przyjęcie w domu.
Następnie na forum grupy opowiadają, jakie produkty i gdzie zamierzają kupić.
Nauczyciel może udostępnić uczniom gazetki reklamowe z włoskich sklepów, aby uczniowie mieli większy wybór produktów oraz poznali rzeczywiste ceny.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji „Sprawdź się” (szczególnie ćw. nr 6).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel zamiast prezentacji katalogu interaktywnego w formie multimedialnej może przygotować karteczki z nazwami miejsc oraz produktów, opisami sklepów i targu oraz ich zdjęcia i poprosić uczniów o połączenie nazwy miejsca, opisu, zdjęcia oraz przykładów produktów.