Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Gli sport invernali - Sporty zimowe
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy zimowych dyscyplin sportowych;
zna nazwy podstawowego sprzętu sportowego wykorzystywanego do uprawiania sportów zimowych;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne - analiza danych językowych;
strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne - współpraca w grupach;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jak spędzają czas wolny w okresie zimowym, zwłaszcza w czasie ferii świątecznych i zimowych.
Jeśli wśród odpowiedzi uczniów nie pojawiają się żadne sporty zimowe, nauczyciel wyświetla zdjęcia z sekcji ,,Przeczytaj/posłuchaj” i pyta uczniów, czy wiedzą, jak nazywają się aktywności przedstawione na zdjęciach oraz czy uczniowie uprawiają te dyscypliny sportowe lub czy śledzą różnego rodzaju wydarzenia sportowe.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Jedna grupa czyta maila Luki, druga Kuby. Następnie uczniowie pracują w parach (po jednym uczniu z obu grup). Najpierw uczniowie opowiadają sobie treść przeczytanych maili, a następnie wykonują wspólnie ćwiczenia dotyczące stopnia zrozumienia obu tekstów.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie znają zimowe dyscypliny sportowe, a następnie prosi o zapoznanie się z ilustracją interaktywną, aby mogli poznać nazwy innych dyscyplin.
Nauczyciel zwraca uwagę na czasowniki używane do mówienia o uprawianiu różnych dyscyplin oraz na użycie przyimka da w nazwach sprzętu sportowego. Następnie pyta uczniów, czy uprawiają dyscypliny sportowe z ilustracji lub oglądają zawody z nimi związane.
Aby utrwalić poznane słownictwo, uczniowie wykonują polecenia do ilustracji interaktywnej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie losują karteczki z nazwami zimowych dyscyplin sportowych i przedstawiają je za pomocą gestów tak, aby pozostałe osoby z grupy odgadły, o jaki sport chodzi. Aktywność można przeprowadzić z podziałem na grupy i punktacją.
Uczniowie wracają do wiadomości mailowej Luki, aby na nią odpisać.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Karteczki z nazwami dyscyplin sportowych:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może przedstawić na lekcji harmonogram zimowych igrzysk olimpijskich i poprosić uczniów o dopasowanie zdjęć z ilustracji interaktywnej do poszczególnych punktów harmonogramu.
Multimedium może być wykorzystane przy realizacji tematów dotyczących spędzania czasu wolnego oraz zakupów w sklepie z artykułami sportowymi.