Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cosa porti con te a scuola? - Co zabierasz ze sobą do szkoły?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
konstruuje zdania z użyciem czasownika modalnego „potere”;
klasyfikuje przybory szkolne w zależności od przedmiotu, na którym z nich korzysta;
formułuje pytania, by usprawnić swoją komunikację z włoskojęzycznym rozmówcą;
rozróżnia rejestr formalny od rejestru nieformalnego;
sprawdza, jaki jest polski ekwiwalent nowopoznanych włoskich słów na zasadzie prób i błędów podczas dopasowywania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
potrafi porozumieć się z nauczycielem w szkole, posługując się rejestrem formalnym;
potrafi odnaleźć się we włoskojęzycznym otoczeniu, komunikując, że czegoś nie rozumie i prosząc o powtórzenie lub wyjaśnienie pewnych fraz;
potrafi nazwać przybory szkolne, którymi posługuje się na co dzień.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o to, by wyobrazili sobie, że jadą do włoskiej szkoły w ramach wymiany. Pyta ich, jakie zwroty ich zdaniem byłyby najbardziej przydatne, by móc komunikować się z włoskimi kolegami i nauczycielami.
Nauczyciel prosi o otworzenie e‑materiału i przeczytanie informacji wprowadzającej oraz pierwszego polecenia z sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem z sekcji Przeczytaj/posłuchaj. Sam czyta dialog uczniom na głos i prosi następnie, by uczniowie przeczytali go z podziałem na role. Nauczyciel wyjaśnia frazy, których uczniowie nie rozumieją, następnie prosi o wykonanie zadań do tekstu.
Nauczyciel przedstawia uczniom zwroty przydatne w codziennej komunikacji we Włoszech oraz zaznacza różnicę między rejestrem formalnym i nieformalnym.
Nauczyciel prosi uczniów o przejrzenie leksyki związanej z przyborami szkolnymi.
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie polecenia przed grą. Następnie prosi wybranych uczniów o to, by odpowiedzieli na zadane w nim pytanie.
Uczniowie grają samodzielnie w grę dotyczącą słownictwa i zagadnień gramatycznych z tego e‑materiału.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o to, by wskazując na wybrane przybory szkolne, zapytali po włosku jeden drugiego: „Che cos’è?”, chcąc otrzymać informację na temat nazwy rzeczy w języku włoskim.
Praca domowa:
Pracą domową jest wykonanie poleceń do multimedium oraz ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
prawdziwe przybory szkolne;
karty demonstracyjne z przyborami;
ilustracje przyborów w formie samodzielnie przygotowanej prezentacji do wyświetlenia.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczeń może nie tylko przejść grę, ale i w obrębie jednego poziomu specjalnie nie wchodzić od razu do „komnaty” z odpowiedzią, tylko cofnąć się do pozostałych „książek”, czyli minigier rozrzuconych po planszy i wykonać wszystkie możliwe zadania.