Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: 100 giorni alla maturità e altre tradizioni - 100 dni do matury i inne tradycje
Grupa docelowa: III klasa liceum, III etap edukacyjny, wariant III.2., poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące zwyczajów związanych z ukończeniem różnych etapów edukacji.
Uczeń zna podstawowe słownictwo dotyczące zwyczajów związanych z ukończeniem poszczególnych etapów edukacji.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych,
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków)
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna
praca w parach
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do Internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel wyświetla uczniom zdjęcia osób świętujących z okazji ukończenia danego etapu edukacji oraz przed maturą. Pokazuje również zwyczaje typowo włoskie tj. wieniec laurowy nakładany magistrom, poświęcenie piór lub wróżenie z piasku na plaży, jaką otrzyma się ocenę na maturze. Pyta o znane uczniom zwyczaje polskie.
W celu pogłębienia tematu uczniowie zostają zaproszeni do przeczytania tekstu dotyczącego świętowania z okazji ukończenia różnych etapów edukacji i znalezienie odpowiedzi na pytanie zadane w poleceniu na belce.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i odpowiadają na pytania zawarte w poleceniu numer 1. Nauczyciel zwraca uwagę na słowa, które pojawiają się w tekście źródłowym, tj. maturando, laureando, laureato i pogłębia to zagadnienie przy pomocy tabeli umieszczonej pod tekstem źródłowym. Tej fazie lekcji odpowiadają ćwiczenia 1‑3 z sekcji Sprawdź się.
Następnie nauczyciel zaprasza uczniów do zapoznania się z ciekawostkami realioznawczymi zawartymi w mapie interaktywnej. Uczniowie samodzielnie eksplorują mapę, zwracając uwagę na różne rytuały, które mają zapewnić włoskim maturzystom szczęście na egzaminie, charakterystyczne dla różnych regionów kraju. Ich zrozumienie sprawdzają polecenia 1‑3 do mapy. Nauczyciel chodzi po klasie, pomaga uczniom i koryguje ich ewentualne błędy.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie pracują w parach, wypisując różnice dotyczące włoskich i polskich zwyczajów. Nauczyciel najpierw włącza się w konwersacje uczniów, jeśli trzeba, koryguje ich błędy, a następnie pyta na forum o ich preferencje dotyczące świętowania 100 dni przed maturą.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać wybrane ćwiczenia zorientowane na utrwalenie słownictwa (1‑5) lub rozumienie ze słuchu (numer 6) z sekcji Sprawdź się. Poleca się wykonanie ćwiczenia 5 i 6 oraz zadanie pisemnie ćwiczenia numer 8.
Materiały pomocnicze:
Oggi festeggiamo la mia laureaOggi festeggiamo la mia laurea
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać medium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych tradycjom związanym z życiem szkolnym. Uczniowie mogą przygotować na kolejne zajęcia spis polskich zwyczajów, mających przynieść szczęście na egzaminie i zastanowić się, czy są one ogólnopolskie czy też mogą się różnić w zależności od regionu.
Materiał może zostać wykorzystany do omawiania różnych zwyczajów i tradycji polskich i włoskich.