Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Gli acquisti online - Zakupy online
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa 1, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo związane z zaletami i wadami zakupów online.
tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące zakupów online oraz w sklepach stacjonarnych.
wykorzystuje w swoich wypowiedziach zaimki dopełnienia bliższego.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm
nauczanie hybrydowe
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
Środki dydaktyczne:
Komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji. A następnie pyta uczniów, czy oni lub ich rodzice dokonują zakupów online oraz przeprowadza burzę mózgów dotyczącą zalet i wad zakupów w internecie. Zapisuje propozycje uczniów na tablicy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania wpisów na forum dotyczących zakupów online oraz wynotowania ewentualnych innych zalet i wad tego rodzaju zakupów.
W celu weryfikacji stopnia zrozumienia tekstu uczniowie wykonują polecenie nr 1.
Nauczyciel zwraca uwagę na występujące w tekście zaimki dopełnienia bliższego. Zachęca uczniów do przedstawienia hipotez dotyczących rzeczowników, do których odnoszą się zaimki, ich funkcji oraz pozycji w zdaniu. Nauczyciel udziela potrzebnych wyjaśnień tym osobom, które będą miały pytania bądź problemy ze zrozumieniem treści omawianego materiału.
Uczniowie wykonują ćwiczenia nr 5 i 6 z sekcji „Sprawdź się”, które sprawdzają stopień zrozumienia omawianego zagadnienia gramatycznego.
Nauczyciel informuje uczniów, że wysłuchają dialogu dwóch nastolatek rozmawiających o problemach z wyborem ubrania na imprezę i prosi uczniów o podanie przykładowych rozwiązań ich problemu oraz słownictwa, które może wystąpić w takim dialogu. Następnie uczniowie słuchają dialogu i weryfikują swoje przypuszczenia.
W celu weryfikacji stopnia zrozumienia dialogu uczniowie wykonują polecenie nr 2 i 3.
Faza podsumowująca:
Uczniowie dzielą się na dwie grupy: zwolenników zakupów online oraz zwolenników zakupów stacjonarnych i przedstawiają jak najwięcej argumentów, aby przekonać przeciwną grupę do innego sposobu robienia zakupów.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (szczególnie ćwiczenia 7 i 8).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W czasie lekcji nagranie z multimedium można wykorzystać w technice tzw. ascolto rilassato. Uczniowie (najlepiej siedząc w okręgu):
wysłuchują dwukrotnie nagrania;
w parach próbują przekazać sobie jak najwięcej zapamiętanych informacji;
ponownie wysłuchują nagrania;
ponownie dzielą się zapamiętanymi informacjami, dodając nowe lub precyzując wymienione uprzednio;
ponownie wysłuchują nagrania;
zmieniają pary i ponownie dzielą się informacjami;
ponownie wysłuchują nagrania;
dzielą się informacjami w nowych parach.