Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka, Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cronaca sportiva - Transmisja sportowa
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna podstawowe słownictwo związane z piłką nożną i zawodem komentatora sportowego;
rozumie prosty wywiad z komentatorem sportowym;
posługuje się w swoich wypowiedziach słownictwem związanym z zawodem komentatora sportowego;
używa przysłówków quaggiù, quassù, laggiù, lassù.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzania materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
lekcja odwrócona.
Formy pracy:
praca na forum;
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
Komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, materiały piśmiennicze, nagranie piosenki Nel blu dipinto di blu w wykonaniu Domenica Modugna, ewentualnie kserokopie tekstu piosenki z usuniętymi przysłówkami quaggiù, quassù, laggiù, lassù.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W początkowej fazie zajęć nauczyciel przedstawia uczniom temat lekcji i jej cele. Pyta ich, czy kibicują jakiejś drużynie lub sportowcowi i czy oglądają transmisje zawodów sportowych. Następnie prosi ich, aby w parach podali kilka cech, którymi powinien się ich zdaniem charakteryzować dobry komentator sportowy. Podsumowanie następuje na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie indywidualnie zapoznają się z tekstem pt. Radio e telecronache sportive i wykonują znajdujące się pod nim ćwiczenie. (Można dodatkowo wykorzystać internetowe materiały ikonograficzne dotyczące elementów kulturowych, o których jest mowa w tekście.)
Następnie nauczyciel wyjaśnia uczniom znaczenie i użycie przysłówków quaggiù, quassù, laggiù, lassù.
Kolejnym etapem jest praca indywidualna z nagraniem audio i wykonanie znajdujących się pod nim ćwiczeń. W przypadku trudności nauczyciel wyjaśnia problematyczne kwestie. Można wówczas nawiązać do wyników pracy w parach, wykonanej na początku zajęć.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 2, 3, 5 i 6 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel prosi uczniów o podanie znaczenia poznanych na lekcji przysłówków, a także o wymienienie kilku cech dobrego komentatora sportowego.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może odtworzyć uczniom nagranie pytań z wywiadu radiowego, a ich zadaniem jest wcielenie się w rolę gościa i udzielenie na nie odpowiedzi.