Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Personaggi delle fiabe - Postaci z bajek
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje obywatelskie,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nauczy się opowiadać o dobrych i złych cechach charakteru.
Uczeń będzie potrafił nazwać cechy charakteru różnych postaci.
Uczeń pozna typy i włoskie imiona kilku dobrze znanych postaci z bajek, filmów i komiksów.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Uczeń pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
strategia domysłu językowego
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań)
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur)
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
Formy pracy:
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu,
głośniki,
tablica interaktywna
słownik włosko‑polski,
materiały piśmienne
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o wypisanie kilku cech na temat swojego wyglądu i charakteru. Można ich wesprzeć w odnajdywaniu odpowiedników włoskich, unikając zbyt trudnych i skomplikowanych konstrukcyjnie.
W parach uczniowie mówią sobie wzajemnie, jak wyglądają i jakie są ich cechy charakteru.
Informacje o koledze/koleżance przedstawiane są następnie na forum klasy. Uczniowie mogą też wyrazić swoją opinię odnośnie do opisu przekazanego przez kolegę/koleżankę, mogą dodać inne informacje/cechy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem wprowadzającym.
Mogą przywołać imiona/nazwy bohaterów bajek i opowieści bajkowych, również filmowych, które znają. W miarę możliwości podajemy ich odpowiedniki w języku włoskim lub odszukujemy je razem z uczniami online.
Uczniowie zapoznają się z tekstem Specchio, servo delle mie brame, chi è la più bella del reame? i ustosunkowują się do przedstawionego w nim poglądu na temat piękna.
Objaśniane jest nieznane i mniej znane słownictwo w tekście Specchio, servo delle mie brame, chi è la più bella del reame?.
Uczniowie wykonują polecenie towarzyszące tekstowi (zadanie z lukami).
Nauczyciel omawia problematykę antonimów, tworzenia form przeciwnych przymiotników i rzeczowników (korzystanie z przedrostków wyrażających przeciwieństwo; wybór terminu o znaczeniu przeciwnym).
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym, w którym znajdują wypowiedzi na temat typów wybranych bohaterów bajkowych i ich cech charakteru.
Omawiane jest nieznane i mniej znane słownictwo w katalogu.
Uczniowie przyporządkowują elementy treściowe do zaproponowanych kategorii.
Wykonują polecenia towarzyszące katalogowi.
Można poprosić uczniów o wypowiedź na temat wybranego bohatera z katalogu – powtórzenie zapamiętanych informacji.
Uczniowie mogą się porównać z opisanymi bohaterami; powiedzieć, do jakich są podobni; jakie cechy mogą mieć wspólne; którymi bohaterami nie chcieliby być na pewno i dlaczego.
Przez całą pracę z treściami katalogu i na bazie katalogu zwracamy uwagę na użycie znaczeń przeciwnych przymiotników i rzeczowników. Pary antonimów warto sukcesywnie wypisywać na tablicy.
Uczniowie wykonują kilka ćwiczeń z sekcji Sprawdź się: ćw. 1 – odpowiedzi alternatywne (rozpoznawanie wypowiedzi bohaterów bajek; cech im przypisanych); ćw. 2 – przyporządkowywanie określeń opisujących zaprezentowane postaci; ćw. 3 – odszukiwanie znaczeń przeciwnych; ćw. 4 – grupowanie cech pozytywnych i negatywnych; ćw. 5 – przyporządkowanie wysłuchanych informacji do wskazanych postaci; ćw. 6 – krzyżówka (leksyka omawiana podczas lekcji) – może być także elementem pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Na liście antonimów zapisanych na tablicy nauczyciel wykreśla po jednym z terminów w parze (po prawej lub lewej w zapisie). Uczniowie w tym czasie są odwróceni od tablicy lub zajmują się innym zadaniem, np. wykonują wskazane ćwiczenia w Sprawdź się.
W liście antonimów z lukami uczniowie uzupełniają wymazane terminy – może to robić jeden uczeń przy tablicy bądź wszyscy jednocześnie i samodzielnie w swoich zeszytach.
W miarę możliwości czasowych można zrobić wprowadzenie do ćwiczeń otwartych zlecanych do wykonania jako praca domowa. Z pomocą nauczyciela uczniowie mogą się zapoznać z proponowanymi rozwiązaniami w obydwu ćwiczeniach.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia otwarte nr 7 i 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą sformułować dodatkowe informacje na temat bohaterów przywołanych w katalogu. Mogą katalog rozszerzyć o inne postacie bajkowe i ich opisy. Można ponadto poprosić uczniów o wymyślenie, nazwanie i opisanie jakiejś postaci bajowej.