Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Dove siete stati in vacanza? - Gdzie byliście na wakacjach?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja nowe formy gramatyczne, służące do budowy czasu przeszłego złożonego;
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemnie dotyczące wydarzeń z przeszłości;
nazywa wykonywane przez siebie czynności, posługując się czasem passato prossimo;
łączy wyrazy tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo;
zna struktury gramatyczne i leksykalne umożliwiające komunikację językową na wydarzeń z przeszłości;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć, nawiązuje do zagadnienia czasu przeszłego. Następnie prosi uczniów, aby zastanowili się, jak spędzili ubiegłe wakacje, gdzie byli i z kim się zobaczyli. Zwraca uwagę, że wszystkie te czynności są wydarzeniami, które należą już do przeszłości, czyli do czasu przeszłego.
Nauczyciel czyta uczniom dialog, a następnie wyjaśnia nowe zagadnienie gramatyczne, które pojawiło się w tekście. Zwraca także uwagę na nowe struktury językowe.
Pod dialogiem umieszczone są trzy zadania mające na celu utrwalenie zawartych w nim treści.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby znaleźli w dialogu wszystkie czasowniki, które zostały wyrażone w czasie passato prossimo i przeczytali je na głos.
Na podstawie załączonego komentarza gramatycznego nauczyciel wyjaśnia zagadnienie czasu passato prossimo.
Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów, aby przeszli do pracy z multimedium bazowym, którym jest ilustracja interaktywna. Ilustracja przedstawia stronę z tygodnika, na której umieszczone są cztery krótkie informacje, tzw. „mini‑artykuły” opatrzone zdjęciami.
Następnie prosi wybranych uczniów, aby przeczytali zdania zamieszczone pod obrazkami i spróbowali je przetłumaczyć. Z pomocą nauczyciela oraz słowniczka zamieszczonego na końcu lekcji uczniowie tłumaczą kolejne zdania, zapisane z użyciem czasu passato prossimo.
Następnie prosi uczniów, aby w parach wykonali zad. 3 do multimedium. Zadania 1 – 2 uczniowie wykonują samodzielnie.
Po zapoznaniu się z materiałem leksykalnym występującym w e‑materiale, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie mogą zadawać pytania w przypadku wątpliwości.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Grupa pierwsza ma za zadanie wypisać jak najwięcej czasowników z niniejszego e‑materiału, które w czasie passsato prossimo łączyły się z avere, a grupa druga analogicznie z czasownikiem essere. Po skończonej pracy uczniowie prezentują głośno wypisane czasowniki.
W międzyczasie nauczyciel prosi poszczególnych uczniów, aby spróbowali indywidualnie lub w parach na głos wykonać zadanie 7.
Praca domowa:
Jako pracę domową nauczyciel może zlecić wykonanie tych zadań interaktywnych, których uczniowie nie zdążyli wykonać, a w szczególności zadanie 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W czasie lekcji lub po niej ilustracja interaktywna może służyć jako przykład dla uczniów, którzy sami będą mieli za zadanie napisać taki „mini‑artykuł” o wydarzeniu, które niedawno miało miejsce w kraju lub na świecie.