Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Com’è costruita una macchina? - Jak skonstruowany jest samochód?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
interpretuje dane zawarte na ilustracji interaktywnej;
przypisuje dane elementy budowy samochodu do odpowiedniej kategorii;
formułuje wypowiedzi ustne na temat konstrukcji samochodu;
tworzy ogłoszenie o sprzedaży samochodu;
sprawdza zakres swojej wiedzy ze słownictwa dotyczącego motoryzacji podczas pracy w parach.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
odczuwa satysfakcję, ponieważ potrafi poprowadzić rozmowę na temat samochodu z włoskojęzyczną osobą;
potrafi komunikować się w sytuacjach takich jak: wizyta u mechanika, kolizja drogowa, zakup nowego samochodu;
poszerza swoją wiedzę z zakresu motoryzacji.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie kompensacyjne;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zadaje uczniom pytania na temat motoryzacji, np.: Chi di voi vuole avere una macchina nel futuro? Qual è la macchina dei vostri sogni? Conoscete dei marchi automobilistici italiani?
Po przeprowadzeniu krótkiej rozmowy z uczniami, nauczyciel prosi ich o otworzenie e‑materiału, przeczytanie wprowadzenia oraz przejście do sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi dwóch wybranych uczniów o odczytanie na głos dialogu z sekcji Przeczytaj/posłuchaj. Następnie jeden ochotnik streszcza dialog i odpowiada na pytanie zawarte w poleceniu przed tekstem.
Nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie zadania do tekstu.
Nauczyciel przechodzi z uczniami do kolejnej sekcji, która poświęcona jest leksyce – informuje uczniów, że ta sekcja jest uzupełnieniem słownictwa z ilustracji interaktywnej, która znajduje się na kolejnej stronie. Nauczyciel może zdecydować, czy na kolejnych zajęciach sprawdzi wiedzę uczniów z całego zakresu leksykalnego, czy tylko ze słownictwa zamieszczonego na ilustracji interaktywnej.
Nauczyciel przechodzi z uczniami do części e‑materiału z ilustracją interaktywną i prosi o odpowiedź na pytanie zawarte w poleceniu przed nią.
Nauczyciel prosi o wykonanie zadań do ilustracji interaktywnej.
Nauczyciel prosi uczniów o zminimalizowanie okna z otwartym e‑materiałem i o wyjęcie kartek. Uczniowie mają za zadanie wypisać jak najwięcej słów w języku włoskim, które zapamiętali do tej pory z ilustracji interaktywnej. Po wykonaniu zadania uczniowie zamieniają się kartkami w parach. Druga osoba z pary próbuje dopisać polskie znaczenie każdego włoskiego słowa wypisanego przez kolegę/koleżankę.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania informacji z lekcji uczniowie wykonują do końca czasu trwania zajęć zadania 1‑3 oraz 7‑8 z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mają za zadanie poszukać włoskich ogłoszeń o sprzedaży samochodów i zapoznać się ze słówkami związanymi ze specyfikacją pojazdu, wypisać 5 słówek i odnaleźć ich polskie odpowiedniki.
Oprócz tego uczniowie mają za zadanie wykonać ćwiczenia 4‑6 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Do 8 zadania z sekcji Sprawdź się zaleca się skorzystanie z informacji na stronach internetowych, za pośrednictwem których wystawia się oferty samochodów na sprzedaż (zarówno nowych, jak i używanych).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie na podstawie medium wykonują własnoręcznie fiszki do nauki słówek – na jednej stronie fiszki znajduje się hasło w języku włoskim, na drugiej w języku polskim. Uczniowie będą mogli sprawdzić za ich pomocą swoją wiedzę na początku kolejnych zajęć z języka włoskiego.