Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Scusi, come arrivare in…? - Przepraszam, jak dojść do…?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi zapytać o drogę;
rozumie proste wypowiedzi pisemne i ustne zawierające wskazówki jak dotrzeć do wybranego miejsca;
tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne zawierające wskazówki jak dotrzeć do danego miejsca.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, czy kiedyś się gdzieś zgubili i jak sobie poradzili w tej sytuacji oraz czy zdarza się, że na ulicy ktoś pyta ich o drogę w języku obcym.
Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów dotyczącą wyrażeń służących w języku włoskim do wskazywania drogi.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pyta uczniów, czy byli w Rzymie i czy znają dzielnicę Zatybrze. Uczniowie czytają dialog Oli i Lucii, a następnie wykonują ćwiczenie typu prawda - fałsz.
Uczniowie wyszukują w dialogu wyrażeń, za pomocą których można zapytać kogoś o drogę lub ją komuś wskazać.
Nauczyciel zwraca uwagę na przydatne w tym kontekście struktury (tryb rozkazujący, czasowniki modalne). W celu utrwalenia ich form uczniowie mogą wykonać ćw. 3 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie wysłuchują drugiego nagrania z multimedium i wybierają mapę przedstawiającą trasę wskazaną w nagraniu (ćw. 3).
Następnie uczniowie wysłuchują wszystkich trzech nagrań i wykonują polecenia 1 i 2. Nauczyciel pomaga uczniom w przypadku trudności ze zrozumieniem włoskiego tekstu.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel rozdaje uczniom mapy różnych miast (lub wyświetla mapę wybranego miasta na projektorze). Uczniowie pracują w parach. Jedna osoba pyta, jak dotrzeć do wybranych miejsc, a druga udziela wskazówek.
Lub
Nauczyciel wyświetla mapę wybranego miasta na projektorze. Jeden z uczniów udziela wskazówek dotyczących trasy do wybranego przez siebie miejsca. Pozostałe osoby śledzą wskazówki i wskazują miejsce docelowe.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. Przede wszystkim ćw. 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane przy okazji wprowadzenia trybu rozkazującego.