Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Joanna Ciesielka, Katarzyna Górniak, Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La mia giornata – Mój dzień
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa w języku włoskim czynności dnia codziennego.
Uczeń stosuje czasowniki zwrotne.
Uczeń tworzy krótkie zdania dotyczące codziennych czynności.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości.
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne;
strategie społeczne.
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne;
kognitywizm.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
słownik polsko–włoski;
obrazki przedstawiające znane uczniom w języku włoskim czynności, np. andare a scuola, leggere un libro, guardare la tv, giocare con i videogiochi.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prezentuje temat i wyjaśnia cele lekcji. Następnie pokazuje uczniom obrazki i prosi o nazwanie czynności na nich przedstawionych. Pyta uczniów, o której godzinie zazwyczaj je wykonują. Następnie prosi uczniów o zapisanie w języku polskim 6 – 7 czasowników niezbędnych do opisu czynności dnia codziennego. Uzupełnią je włoskimi odpowiednikami w czasie zajęć lub, jeśli jakieś słowo nie pojawi się, poszukają go w słowniku.
Nauczyciel czyta na głos tekst „Una mail da Roma” w celu prezentacji nowego materiału leksykalnego, a następnie prosi uczniów o samodzielne przeczytanie w/w tekstu i wykonanie poleceń 1 i 2.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi o znalezienie w tekście „Una mail da Roma” czasowników, a gdy uczniowie podadzą formy czasowników zwrotnych, pyta ich, czym różnią się one od znanych im już form.
Nauczyciel wyjaśnia strukturę czasowników zwrotnych i ich odmianę.
Następnie prosi uczniów o odmienienie wg podanego wzoru 2 – 3 innych czasowników zwrotnych występujących w tekście „Una mail da Roma”.
Nauczyciel przedstawia uczniom kontekst treści znajdującej się w pliku audio – wysłuchają wywiadu z dwojgiem uczniów z Polski, którzy po przeprowadzce do Włoch uczą się we włoskiej szkole.
Uczniowie słuchają pliku audio wielokrotnie i zadają pytania w razie wątpliwości. Wykonują polecenia do nagrania.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi wszystkich uczniów o wykonanie ćwiczeń interaktywnych nr 1, 2 i 5.
Uczniowie pracują w parach i mają sobie zadać po 2 – 3 pytania rozpoczynające się od: “A che ora...” z wykorzystaniem czasowników z tej lekcji (nie tylko zwrotnych). Podczas wykonywania tego ćwiczenia nauczyciel przysłuchuje się pytaniom tworzonym przez uczniów i odpowiedziom, których udzielają; poprawia ewentualne błędy.
Nauczyciel pyta uczniów, czego się nauczyli w czasie zajęć i jak oceniają stopień opanowania nowych treści.
Praca domowa:
Uczniowie mają za zadanie jeszcze raz odtworzyć nagranie z medium bazowego i wykonać do niego polecenie 1.
Dodatkowo wykonują ćwiczenia interaktywne 2, 4, 8 i 9. Dla chętnych są do wykonania ćw. 6 i 7.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel przedstawia uczniom kontekst nagrania, następnie odczytuje i zapisuje pytania, które się w nim pojawiają. Uczniowie pracują w parach, ich zadanie polega na wcieleniu się w role Marka i Julii i przygotowaniu odpowiedzi na pytania zadane im przez koleżankę–dziennikarkę szkolnego radia. Wykorzystują m.in. czasowniki, które pojawiły się w tekście „Una mail da Roma”.
Uczniowie prezentują swoje odpowiedzi i wybierają najciekawszą/najlepszą opcję wywiadu.