Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Joanna Ciesielka, Katarzyna Górniak, Dominika Kobylska, Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Vuoi tutelare l’ambiente? - Chcesz chronić środowisko?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, Klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo związane z ochroną przyrody;
potrafi wyjaśnić, dlaczego ochrona środowiska jest ważna dla funkcjonowania całego społeczeństwa;
potrafi wymienić, co on sam może zrobić, by powstrzymać degradację środowiska;
potrafi opisać działanie ekologicznych organizacji pozarządowych i ich znaczenie dla życia każdego człowieka w społeczeństwie.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo;
zaspokaja potrzebę ciekawości;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie kompensacyjne.
Strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm
Konektywizm.
Podejście komunikacyjne.
Nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca na forum,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy ważna jest dla nich ekologia i ochrona środowiska. Może wyświetlić kilka zdjęć, przedstawiających degradację środowiska (np. zdjęcie miasta w chmurze smogu, zdjęcie śmieci wyrzuconych w lesie), aby zmotywować uczniów do dyskusji. Pyta ich również, co mogą zrobić, by powstrzymać zanieczyszczenie środowiska oraz czy znają jakieś organizacje ekologiczne.
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem Che cosa è WWF? i wykonują ćwiczenia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie pracują samodzielnie. Zapoznają się z materiałem podsumowującym, zawierającym odnośniki do konkretnych materiałów. Nauczyciel podkreśla, że w razie trudności mogą zajrzeć do podlinkowanych tematów. Następnie wykonują test.
Faza podsumowująca:
Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenia zamknięte z działu Sprawdź się, a następnie, pracując w parach, realizują ćwiczenia otwarte.
Materiały pomocnicze:
zdjęcia przedstawiające degradację środowiska.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium można wykorzystać także przy pracy z innymi tematami, w których pojawia się zakres gramatyczny, które obejmuje test.
Multimedium może posłużyć uczniom za materiał powtórkowy przed sprawdzianem.
Uczeń może przygotować spis powtarzanych w e‑materiale zagadnień gramatycznych i odznaczać te, które nie sprawiły mu trudności w pracy z multimedium. Może powracać do testu, by przekonać się, czy odpowiednio uzupełnił swoją wiedzę.