Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: L’arredamento della casa - Wyposażenie domu
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa kolory, elementy, wyposażenia i meble;
opisuje pokój oraz wskazuje pomieszczenia, w których znajdują się określone przedmioty i meble;
buduje mapę pojęć;
uzasadnia swoje upodobania;
uzgadnia przymiotniki określające kolor z rzeczownikiem i stosuje przyimki in oraz a.
Cele motywacyjne:
Uczeń
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane na lekcji struktury i słownictwo;
dokonuje samooceny umiejętności językowych;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Strategie uczenia się:
pamięciowe;
kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, głośniki, artykuły piśmiennicze lub program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej, reprodukcja obrazu „Pokój van Gogha w Arles”, drukarka;
podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają jakiś obraz przedstawiający pokój i czy wiedzą, kto go namalował. Informuje, że artysta opisał swój pomysł na obraz w liście do brata podczas pobytu w miejscowości Arles we Francji. Istnieje kilka wersji tego obrazu, różnią się szczegółami i kolorami.
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają już jakieś nazwy pokojów, mebli i kolorów. Mówi im, że po tej lekcji będą w stanie opisać swój pokój.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z tekstem z sekcji Przeczytaj. Pyta, jakie przedmioty są w nim opisane (Polecenie numer 1) i w jakich są kolorach (Polecenie numer 2). Uczniowie wymieniają przedmioty oraz ich kolory.
Nauczyciel daje uczniom czas na zapoznanie się z ilustracjami interaktywnymi. Mówi, że dzięki nim poznają nazwy pomieszczeń, mebli i kolorów. Uczniowie zapoznają się z multimedium.
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie stworzyli mapę pojęć przyporządkowując do danych pomieszczeń poznane meble i przedmioty (Polecenie 1 do multimedium).
Nauczyciel pyta, czy uczniowie pamiętają, ile kolorów ma tęcza. Uczniowie opowiadają krótko o tym, jakie lubią kolory.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby krótko opowiedzieli o swoim wymarzonym pokoju. Uczniowie wymieniają znajdujące się w nim meble, przedmioty i kolory.
Uczniowie rysują pomieszczenia na kartce lub w programie do grafiki komputerowej, a następnie – na podstawie rysunków kolegów – opisują pokoje.
Praca domowa:
Ćwiczenia interaktywne numer 1 i 7.
Materiały pomocnicze:
La camera da letto di Vincent ad Arles.
http://www.vggallery.com/international/italian/painting/p_0482.htm
[dostęp 13.11.2021]List numer 554 Vincenta van Gogha do brata.
http://www.vggallery.com/letters/683_V-T_554.pdf [dostęp 13.11.2021]Van Gogh Museum Amsterdam.
https://www.vangoghmuseum.nl/nl [dostęp 13.11.2021]
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać ilustracje interaktywne podczas lekcji do wprowadzenia wszystkich lub wybranych nazw pomieszczeń, mebli oraz podstawowych przedmiotów lub tylko kolorów.
Uczniowie mogą pracować samodzielnie lub w grupach. Wtedy każda grupa opracuje inną ilustrację i następnie stworzy do niej mapę pojęć, którą przedstawi klasie. Jeśli jest taka możliwość, nauczyciel drukuje opracowane mapy pojęć i umieszcza je na tablicy. Uczniowie mogą je wzbogacić własnymi rysunkami.
Ilustracje interaktywne mogą być wykorzystane do powtórzenia przez uczniów słownictwa po lekcji.