Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il campo sportivo - Obóz sportowy
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i stosuje w swoich wypowiedziach słownictwo dotyczące obozów sportowych oraz akcesoriów sportowych.
Uczeń udziela rad i wskazówek dotyczących wyboru akcesoriów do danych dyscyplin sportowych.
Uczeń tworzy wypowiedzi ustne i pisemne, opowiadając o obozach sportowych i aktywnościach, które można podczas nich wykonywać.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego, używanie skojarzeń wzrokowych i słuchowych.
Strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, ćwiczenie używania i rozumienia języka obcego w naturalnych kontekstach.
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych.
Strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Strategie afektywne – współodczuwanie, organizowanie procesu uczenia.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
Praca indywidualna, praca w grupie, praca w parach.
Środki dydaktyczne:
Komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna, głośniki lub słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat oraz cele lekcji i krótko zapowiada jej przebieg.
Uczniowie oglądają zdjęcia z oferty wyjazdów sportowych. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie o akcesoria potrzebne do wykonywania sportów widocznych na zdjęciach.
Następnie uczniowie, metodą burzy mózgów, tworzą listę znanych im włoskich nazw akcesoriów sportowych – nauczyciel zapisuje podawane przez uczniów słowa na tablicy.
Uczniowie starają się przyporządkować podane przez nich akcesoria sportowe do znanych im dyscyplin.
Uczniowie odpowiadają ustnie, w parach, na pytanie wprowadzające do pierwszego tekstu z sekcji „Przeczytaj/posłuchaj”.
Po tym wprowadzeniu uczniowie czytają tekst umieszczony na początku sekcji „Przeczytaj/posłuchaj” i wykonują zadanie umieszczone pod tekstem.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu tekstu i przed przystąpieniem do pracy z medium, należy omówić kolejną część materiału – listę słownictwa związanego z akcesoriami sportowymi.
Uczniowie w parach lub małych grupach tworzą krótkie teksty dotyczące wybranych dyscyplin sportowych (3‑5 zdań), zawierające nowo poznane słownictwo.
Multimedium to gra interaktywna składająca się z dwóch poziomów. W zależności od możliwości technicznych, uczniowie przystępują do gry samodzielnie, w parach lub w możliwie małych grupach. Uczniowie starają się zebrać jak najwięcej punktów, aby przejść do kolejnego poziomu, a następnie ukończyć grę. Gra może zostać wykorzystane w ramach współzawodnictwa: wygrywają te osoby bądź grupy, które najszybciej ukończą obydwa poziomy gry.
Po zakończeniu pracy z grą, uczniowie wykonują ćwiczenia do medium. Mają one na celu dalsze utrwalanie słownictwa.
Faza podsumowująca:
W celu podsumowania pracy z materiałem interaktywnym nauczyciel proponuje uczniom zredagowanie własnej oferty wyjazdów sportowych, co pozwoli im jednocześnie powtórzyć słownictwo związane z podróżami wakacyjnymi. Może to być praca indywidualna (każdy uczeń przygotuje po jednej ofercie wyjazdu) lub grupowa (uczniowie przygotowują prezentację multimedialną z ofertą wyjazdów sportowych fikcyjnego biura podróży).
lub
Nauczyciel organizuje w klasie grę w odgadywanie po literze słów z materiału interaktywnego. Uczniowie mogą być podzieleni na grupy, które zdobywają po jednym punkcie za odgadnięcie właściwej litery i trzy punkty za odgadnięcie słowa. Punkty można także tracić, poprzez proponowanie liter nie należących do odgadywanego słowa. Na początku gry każda grupa startuje z pulą pięciu punktów. Pierwsze miejsce zajmuje grupa, która na koniec rozgrywki zdobędzie najwięcej punktów.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć. W szczególności: 1, 2, 5, 6, 7, 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa z tematyki związanej ze sportem lub wyjazdami wakacyjnymi. Multimedium może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów związanych ze sportem a także zakupami (tematyka sklepów sportowych).