Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Justyna Groblińska, Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik, Anna Ciepiela
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Una casa per le vacanze - Dom na wakacje
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń analizuje treści ogłoszeń dotyczących noclegów w hotelach lub w wakacyjnych domach/apartamentach. Uczeń stosuje w praktyce poznane struktury gramatyczne i leksykalne, tworząc proste teksty ogłoszeń dotyczących wakacyjnych noclegów.
Uczeń stosuje przyimki proste i złożone, opisując lokalizację obiektów i wyposażenia w przestrzeni.
Uczeń uzasadnia swoje wybory dotyczące wakacyjnych wyjazdów.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo.
Uczeń rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe i kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer lub tablet z dostępem do internetu;
mapa Włoch.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, gdzie bywali na wakacjach, gdzie chcieliby w przyszłości spędzić wakacje.
Prosi o wymienienie typów noclegów, jakie wybierali uczniowie, ich rodziny czy znajomi.
Pyta o ulubione formy spędzania czasu na wakacjach.
Pyta o najważniejsze dla uczniów elementy wyjazdu wakacyjnego.
Zapowiada, że na lekcji uczniowie dowiedzą się, jakie są różnice między noclegami w hotelu, a tymi w wynajętym domu czy mieszkaniu.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie po zdaniu na głos tekstu o rodzinie Rossich i o wskazanie różnic i/lub podobieństw noclegu w hotelu i w mieszkaniu/domu.
Następnie uczniowie zapoznają się z zagadnieniami gramatycznymi, po czym przechodzą do mapy interaktywnej.
Odkrywają kolejne ogłoszenia i porównują je z legendą.
Wykonują polecenia do mapy - mogą np. wskazywać miasta na forum klasy na mapie znajdującej się w sali.
Jeśli miejscowości są im dobrze znane, mogą ad hoc rozdzielać je na te usytuowane w północnej i południowej części Włoch lub w zachodniej i wschodniej.
Na koniec uczniowie mogą wykonać ćw. 8 z sekcji Sprawdź się.
Jeśli nie zdążą, wszystkie ćwiczenia z tej sekcji będą pracą domową.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi o podanie przykładowych różnic i/lub podobieństw noclegu w hotelu i w wakacyjnym mieszkaniu/domku.
Praca domowa:
Ćw. 1‑7 lub 1‑8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Mapa Włoch.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być też wykorzystane jako rozszerzenie tematów związanych z wynajmem mieszkania (niekoniecznie wakacyjnego).