Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: I paesaggi naturali - Krajobrazy naturalne
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi nazywać poszczególne elementy krajobrazów;
wie, jak opisać swój ulubiony krajobraz;
konstruuje zdania wyrażające warunek i skutek jakiegoś działania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zna struktury leksykalne umożliwiające opisy różnych krajobrazów;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik/ głośniki/ materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć, nawiązuje do zagadnienia krajobrazu. Pyta uczniów, czy wiedzą, jakie można wyróżnić krajobrazy i czym się one charakteryzują.
Nauczyciel czyta dialog w celu prezentacji nowego materiału leksykalnego. Zaznacza, aby uczniowie zwrócili uwagę na nowe słowa, które pojawiły się w tekście.
Pod tekstem zamieszczone są trzy zadania pomagające w lepszym zrozumieniu poznanego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o ich wykonanie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zwraca się do uczniów, aby w tekście dialogu znaleźli wyrazy, które opisują krajobraz górski. Prosi, aby przeczytali je na głos.
Na podstawie informacji umieszczonych w części gramatycznej, nauczyciel prezentuje nowe zagadnienie, jakim jest pierwszy okres warunkowy i wyjaśnia jego użycie.
Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów, aby wspólne przeszli do pracy z multimedium, którym jest film edukacyjny. Wspólnie z nauczycielem oglądają prezentowany film.
Uczniowie samodzielnie wykonują zadania 1‑3 do multimedium.
Po pełnym zapoznaniu się z materiałem leksykalnym oraz gramatycznym, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie mogą zadawać pytania w przypadku wątpliwości.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi wybranych uczniów, aby wykonali zadanie 8 na forum klasy.
Praca domowa:
Jako pracę domową nauczyciel może zlecić wykonanie tych zadań interaktywnych, których uczniowie nie zdążyli wykonać w czasie lekcji a w szczególności zadania 7.
Inną propozycją dla pracy domowej jest przygotowanie plakatu przedstawiającego wybrany przez uczniów krajobraz i opisanie go.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Film może służyć jako materiał do pracy w grupach. Uczniowie podzieleni na cztery zespoły w zależności od rodzaju krajobrazu, przygotowują dla pozostałych uczniów w klasie wypowiedź na temat tego, czego dowiedzieli się z filmu.