Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Andiamo in vacanza! - Wyjeżdżamy na wakacje!
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie podstawowe słownictwo występujące w opisach obiektów hotelarskich;
zna podstawowe zwroty, pozwalające na dokonanie rezerwacji noclegu w hotelu;
określa wady i zalety wybranego rodzaju wakacji;
odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce;
wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach;
strategia kompensacyjna - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu;
strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur;
strategie pamięciowe – tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne;
podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach (lub małych grupach) oraz na forum klasy.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio), materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć. Nauczyciel pyta uczniów o ich doświadczenia związane z organizacją wakacji:
Dove ti piace passare le vacanze?
Preferisci una vacanza attiva o passiva?
Quali servizi sono per te importanti in un albergo?
Devi per forza avere una camera con televisore o connessione a internet?
Uczniowie mogą odpowiadać na pytania na forum klasy lub pracując w parach.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają dialog pt.: “Una vacanza al mare”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) nakreśloną sytuację. Nauczyciel powinien zachęcać uczniów do odgadywania znaczenia nowych słów w oparciu o kontekst, w jakim zostały one użyte.
Nauczyciel wyjaśnia sytuację komunikacyjną zaistniałą w tekście, a następnie sprawdza ogólne zrozumienie treści, prosząc uczniów o wykonanie zadania do tekstu. Uczniowie odpowiadają na pytania do tekstu pracując w parach, następnie prezentują swoje odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów, aby wybrali z przeczytanego dialogu zwroty i wyrażenia przydatne w kontekście rezerwacji pokoju hotelowego. Nauczyciel uzupełnia słownictwo podane przez uczniów. Może w tym celu skorzystać z tabelki będącej częścią materiału.
Uczniowie, pracując w parach, układają dialogi. Jeden z uczniów wciela się w rolę recepcjonisty a drugi w rolę osoby dokonującej rezerwację. Uczniowie starają się korzystać z nowo poznanego słownictwa. Nauczyciel prosi kilkoro uczniów o zaprezentowanie dialogów na forum klasy.
Następnie uczniowie zapoznają się z multimedium - prezentacją, w której zawarte są różne pomysły na spędzenie wakacji. Nauczyciel powinien podzielić prezentację na trzy części (część pierwsza - slajdy 1‑3, część druga - slajdy 4‑7, część trzecia - slajdy 8‑10). Uczniowie, przed obejrzeniem każdej części, zapoznają się z przypisanym do niej ćwiczeniem, tak aby po obejrzeniu odpowiednich slajdów, mogli wykonać dane ćwiczenie.
Faza podsumowująca:
W końcowej fazie lekcji nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda grupa otrzymuje jeden sposób spędzenia wakacji i opracowuje (na podstawie informacji zawartych w prezentacji) jego wady i zalety. Grupy prezentują wyniki swojej pracy na forum klasy.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może zrealizować niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z zestawu ćwiczeń znajdujących się w sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach powtórzenia materiału leksykalnego przed sprawdzianem.