Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Non è mai troppo tardi per imparare - Na naukę nigdy nie jest za późno
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i stosuje słownictwo związane z działalnością Uniwersytetów Trzeciego Wieku;
zna i stosuje bezosobowe formy czasownika w różnych sytuacjach językowych;
dostrzega pozytywne strony aktywności osób w podeszłym wieku.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie kognitywne - używanie poznanego słownictwa w naturalnym kontekście, tworzenie różnych kombinacji zdań;
strategie pamięciowe - umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne;
metoda kognitywna;
konektywizm.
Formy pracy:
praca w parach;
praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne:
Ekran, rzutnik, komputer z dostępem do internetu, ewentualnie odtwarzacz CD.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia uczniom temat i cele lekcji. Proponuje, aby zapoznali się z tekstem z sekcji Przeczytaj/posłuchaj i odpowiedzieli na pytania dotyczące tego tekstu.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają po raz pierwszy wypowiedzi „studentów” Uniwersytetu Trzeciego Wieku, następnie, stosując domysł językowy, wymieniają te informacje, które zrozumieli podczas słuchania.
Uczniowie słuchają wypowiedzi po raz drugi, nauczyciel wyjaśnia im nieznane słownictwo i zachęca do wykonania poleceń 1‑3, uczniowie pracują w parach.
Uczniowie odczytują na głos odpowiedzi do zadań, nauczyciel sprawdza ich poprawność.
Nauczyciel wyjaśnia zasady stosowania form nieosobowych i proponuje uczniom wykonanie ćwiczenia 4 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zachęca uczniów do wypowiedzi dotyczących działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku z zastosowaniem nowo poznanego słownictwa. Uczniowie budują krótkie wypowiedzi ustne, wyrażają swoje opinie na ten temat.
Praca domowa:
Pracę domową stanowią zadania 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być również wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia jako materiał utrwalający poznane słownictwo.
Może ono również posłużyć jako inspiracja do przeprowadzenia własnego wywiadu ze starszą osobą na temat Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczeń może zaprezentować wywiad na forum klasy w języku włoskim.