Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Agnieszka Woch, Dorota Kaszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Vendesi, comprasi, affittasi – Sprzedaż, kupno, najem
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń kształtuje umiejętność rozumienia drobnych ogłoszeń wynajmu i kupna.
Uczeń kształtuje umiejętność reagowania ustnego w komunikacji związanej z najmem i kupnem.
Uczeń zapoznaje się z zasadami tworzenia liczebników porządkowych od 1 do 15.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – odgrywanie scenek);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Metody/techniki nauczania:
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)/konektywizm;
metoda kognitywna;
metoda kognitywna/kognitywizm;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe/konstruktywizm;
nauczanie hybrydowe.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko–polski, materiały piśmienne (zeszyt lub notatnik przedmiotowy do zapisania nowych informacji językowych).
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, kto z nich spotkał się z sytuacją sprzedaży, kupna, wynajmu mieszkania. Uczniowie mogą przekazać doświadczenia z własnych rodzin lub potencjalnie wyobrażone. Podczas takiego wprowadzenia podawane są w języku włoskim podstawowe słowa typu casa, appartamento, palazzo, vendere, comprare, affittare. Jako ciekawostkę interjęzykową nauczyciel może podać informację, że słowo palazzo ma w języku polskim kojarzony tu odpowiednik „pałac”, ale przede wszystkim po prostu „budynek”. Zwraca tez uwagę na ortografię czasownika affittare. Wszystkie podane czasowniki mogą zostać odmienione przez osoby w czasie teraźniejszym.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie informacje ich zdaniem można znaleźć w ogłoszeniu najmu/kupna/sprzedaży mieszkania. Może podkreślić na tym etapie, że powierzchnię mieszkania podajemy w mIndeks górny 22 „metri quadri”, a poziom piętra w liczebniku porządkowym, np. secondo piano, zwracając uwagę na zapis 2° piano. Uczniowie czytają tekst pt. „Forme verbali negli annunci commerciali”. Nauczyciel zwraca uwagę na szczególną formę ogłoszeń w języku włoskim i akcent. Uczniowie wykonują polecenie do tekstu.
Nauczyciel daje uczniom czas na zapoznanie się z mapą interaktywną (multimedium). Mówi, że dzięki niej dowiedzą się, jak czytać włoskie ogłoszenia. Uczniowie zapoznają się z multimedium i wykonują trzy polecenia.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i zadają sobie pytania dotyczące mieszkań, jakie ich rodzice chcieliby kupić lub wynająć.
Uczniowie na forum klasy opowiadają o mieszkaniach, których szukają rodziny ich kolegów i koleżanek.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 1 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane ponownie po lekcji jako praca domowa. Uczniowie, inspirując się mapą, mogą przygotować w domu własne ogłoszenia sprzedaży, kupna lub wynajmu.
Uczniowie mogą pracować samodzielnie lub w grupach.
Lekcję można przeprowadzić stacjonarnie lub zdalnie. Uczniowie mogą zapoznawać się z multimedium w grupach i tak też rozwiązywać towarzyszące multimedium polecenia.