Scenariusz dla nauczyciela
Imię i nazwisko autora: Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Dove fai la spesa? - Gdzie robisz zakupy?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń poznaje rodzaje sklepów i produkty spożywcze.
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące produktów i sklepów spożywczych.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi ustne dotyczące zapotrzebowania na produkty spożywcze.
Uczeń ocenia ilości kupowanych produktów.
Uczeń wykorzystuje cząstkę ne oraz odpowiednie przyimki miejsca.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
Nauczyciel zachęca uczniów do samooceny własnej pracy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
gamifikacja.
Formy zajęć:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze;
podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie miejskiego targu włoskiego, np. Vucciria w Palermo. Informuje uczniów, że Włochy znane są z tradycyjnych targów miejskich, które stanowią także atrakcję dla turystów. Pyta, czy także robią zakupy na targach.
Mówi im, że po zapoznaniu się z e‑materiałem i wykonaniu ćwiczeń będą w stanie określać rodzaje miejsc, w których można robić zakupy spożywcze.
Uczniowie czytają listę zakupów, zwracając uwagę na nazwy produktów oraz sklepów spożywczych, w których można je kupić i wykonują związane z nią polecenia.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z multimedium bazowym – ilustracją interaktywną.
Mówi, że dzięki niemu poznają słownictwo związane z miejscami, w których można kupić produkty spożywcze. Uczniowie analizują treść multimedium bazowego, a następnie wykonują trzy polecenia do multimedium.
Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia i w razie konieczności wracają do wyjaśnień zagadnień gramatycznych lub do opracowanego słownictwa.
W celu utrwalenia materiału składającego się na tę jednostkę lekcyjną, uczniowie powinni wykonać 8 ćwiczeń interaktywnych. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji, w celu utrwalenia nowych zagadnień, lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, by powiedzieli, w jakich typach sklepów najczęściej dokonują zakupów spożywczych.
Nauczyciel prosi uczniów o ułożenie listy zakupów na przyjęcie urodzinowe z wykorzystaniem słownictwa i struktur gramatycznych poznanych w jednostce. Uczniowie mogą pracować indywidualnie lub w parach i przedstawić na forum wyniki swojej pracy.
Praca domowa:
Wybrane ćwiczenia interaktywne do wykonania w ramach pracy domowej.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji do aktywnego przyswajania przez uczniów słownictwa związanego z zakupami oraz do wyjaśnienia zasad stosowania zaimka ne i przyimków miejsca z nazwami miejsc.
Multimedium bazowe może być wykorzystane do powtórzenia przez uczniów słownictwa po lekcji.