Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Andiamo a vedere il derby! - Idziemy zobaczyć derby!
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
interpretuje słownictwo związane z piłką nożną, rozumie podstawowe zwroty;
potrafi wyrazić emocje pozytywne;
potrafi wyrazić emocje negatywne;
potrafi porozumieć się na stadionie, w trakcie meczu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie kompensacyjne;
strategie społeczne;
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe).
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy lubią piłkę nożną, jakie znają związane z nią słowa, nazwiska, nazwy drużyn.
Uczniowie zapoznają się z tekstem „Andiamo allo stadio”.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają ponownie tekst „Andiamo allo stadio”.
Uczniowie pracują w parach lub małych grupach. Ich zadaniem jest wyszukać i przedstawić po włosku kilka faktów dotyczących wybranego stadionu - wielkość, rok inauguracji, drużynę najczęściej tam grającą i rozgrywające się tam wydarzenia.
Uczniowie zapoznają się z materiałem leksykalnym, a następnie z medium.
Uczniowie wykonują trzy polecenia do medium. Następnie wykonują ćwiczenia 1, 2 i 3 z sekcji Sprawdź się. Potem uczniowie pracują przy ćwiczeniach otwartych 7 i 8. Czytają ułożone wypowiedzi na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach lub trójkach. Jedna osoba krótko, jednym zdaniem opisuje jakąś sytuację, przyjemną lub nieprzyjemną (może być niezwiązana z piłką nożną), a druga osoba ma wyrazić swoje emocje, używając poznanych w trakcie zajęć zwrotów. Np. Jedna osoba mówi „Sai che domani abbiamo un test di matematica?”, na co druga odpowiada: „Mannaggia! Non me ne parlare!”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta uczniów, co sądzą: dlaczego piłka nożna jest tak popularnym i emocjonującym sportem?
Praca domowa:
Ćwiczenia 4 – 6 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą po kilku dniach przesłuchać dialog na stadionie, zatrzymać nagrania w odpowiednim momencie i podać możliwe odpowiedzi na głos.