Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La vita del calciatore - Życie piłkarza
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne, w zakresie biogramu znanego sportowca, jego życia zawodowego i prywatnego;
powtarza poprzednio zdobyte wiedzę na temat stopniowania przymiotników, poszerzając ją o najczęściej stosowane formy nieregularne;
analizuje różnice i podobieństwa pomiędzy różnymi sposobami stopniowanie przymiotników;
stosuje zdobytą wiedzę na temat czasu teraźniejszego używając go do tworzenia biogramów i relacjonowania faktów z życia sławnych sportowców.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje znane struktury gramatyczne i słownictwo syntetyzując je z nowowprowadzonym materiałem;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe –powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego oraz integrowanie go z nowym materiałem;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie rozgrzewki językowej nauczyciel pyta uczniów, jakich znają włoskich piłkarzy lub piłkarzy polskich ważnych dla włoskiej piłki nożnej. Pyta, czy wiedzą coś o ich życiu prywatnym, wykształceniu, działalności pozasportowej. Następnie nauczyciel przedstawia sylwetkę Giorgio Chielliniego poprzez lekturę tekstu wprowadzającego. W kolejnym kroku nauczyciel przechodzi do wspólnej lektury tekstu pt. Giorgio Chiellini. Chi è nella vita privata uno dei migliori calciatori della difesa al mondo? i objaśnieniu trudniejszego słownictwa, które może zapisać na tablicy. Po lekturze uczniowie wykonują polecenie do tekstu.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi o przypomnienie znanych już zasad tworzenia stopnia wyższego i najwyższego przymiotników, po czym omawia nowe formy i struktury, które pojawiły się w tekście pt. Giorgio Chiellini. Chi è nella vita privata uno dei migliori calciatori della difesa al mondo?. Następnie nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie gry (medium multimedialne), co pozwoli ugruntować posiadaną wiedzę i zintegrować z nią nowe informacje. Po rozwiązaniu obydwu poziomów gry uczniowie wykonują dwa ćwiczenia systematyzujące wiedzę oraz ćwiczenie polegające na zastosowaniu poznanych form w nowym tekście.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zachęca uczniów do wykonania ćwiczeń nr 5 i 6 (praca indywidualna lub w parach) i prosi o wskazanie różnic w użyciu czasów narracyjnych użytych w ćwiczeniach, zwracając szczególną uwagę na użycie czasu teraźniejszego narracyjnego w biografiach.
Praca domowa:
Pozostałe ćwiczenia ukierunkowane na ugruntowanie posiadanej wiedzy oraz jej aplikację w tworzeniu samodzielnych wypowiedzi mogą być wykonane przez uczniów w domu lub na zajęciach (praca indywidualna lub w parach), w zależności od potrzeb uczniów i możliwości czasowych na zajęciach. Nauczyciel może też poprosić (dodatkowa praca domowa dla chętnych lub zdolniejszych uczniów) o samodzielne przygotowanie krótkiej biografii dowolnego sportowca zaangażowanego w działalność charytatywną.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas zajęć poświęconych stopniowaniu przymiotników.