Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il mio nuovo salotto - Mój nowy salon
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy mebli i akcesoriów występujących w pokoju dziennym oraz materiałów, z których są wykonane.
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące opisu pokoju dziennego.
tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące opisu pokoju dziennego.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
burza mózgów.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
Komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie salonu/pokoju dziennego i przeprowadza burzę mózgów dotyczącą skojarzeń związanych z tym pomieszczeniem (meble, dekoracje, czynności).
Nauczyciel pyta, jakie meble i dekoracje znajdują się w salonach uczniów oraz co najczęściej robią w salonie.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z wypowiedziami na forum “Idee casa” i próbują odpowiedzieć na pytanie Franceski dotyczące stylu rustykalnego.
W celu weryfikacji stopnia zrozumienia tekstu uczniowie wykonują ćwiczenie typu prawda/fałsz.
Nauczyciel prosi uczniów o wypisanie z tekstu nazw materiałów, z których mogą być wykonane elementy wyposażenia salonu. Następnie zwraca uwagę na przyimki używane w tym kontekście i ewentualnie rozszerza listę materiałów.
Nauczyciel prosi uczniów o wypisanie przyimków miejsca, które wystąpiły w tekście. Następnie prosi o opisanie położenia kilku przedmiotów w klasie.
Uczniowie zapoznają się z multimedium. Wybierają pokój dzienny, który najbardziej się im podoba, a następnie wracają do wybranych przez nauczyciela nagrań i wykonują związane z nimi polecenia.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pokazuje uczniom różne przedmioty i/lub zdjęcia przedmiotów i pyta, z jakich materiałów są wykonane.
Uczniowie w parach opisują swoje salony/pokoje dzienne.
lub
Nauczyciel wyświetla zdjęcia salonów uczniów, które uczniowie przesłali w ramach pracy domowej. Jeden z uczniów opisuje wybrany salon, a pozostali próbują domyślić się, o który pokój chodzi.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (przede wszystkim zadania otwarte nr 7 i 8).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie na podstawie plików audio mogą spróbować narysować plan opisywanych salonów.
Uczniowie mogą zostać podzieleni na trzy grupy. Każda z grup zapoznaje się z jednym z opisów salonu, a następnie układa pytania typu prawda/fałsz dotyczące danego salonu dla uczniów z pozostałych grup.