Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Chi è Lei nella vita? - Kim Pan/Pani jest? Czym się Pan/Pani zajmuje?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa kolejne etapy życia;
stosuje wyrażenia niezbędne do zrozumienia informacji zawartych w biogramach;
opowiada o sławnych postaciach z historii Włoch;
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze, plansze przedstawiające znane postaci z historii Włoch występujące w tym e‑materiale, dodatkowo także wybrane znane postaci z historii Polski.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pokazując plansze prezentujące różne postaci z historii Włoch oraz historii Polski, w tym współczesne, prosząc o podanie nazwisk, okresu, w którym dana postać żyła, a także z czego jest znana. Nauczyciel zapisuje te informacje na tablicy w języku włoskim. Uczniowie mają określić, co łączy te postaci oraz określić, gdzie możemy odnaleźć informacje o tych postaciach.
Uczniowie czytają notkę biograficzną na głos i kolejny raz po cichu. Porządkują kolejne etapy życia Samanthy Cristoforetti.
Polecenie do tekstu z części Przeczytaj/posłuchaj sprawdza rozumienie tekstu. Nauczyciel może zapytać, czy znają innych ludzi, którzy byli w kosmosie.
W tekście objaśniającym omówione zostały poszczególne etapy w życiu człowieka, rzeczowniki występujące jedynie w liczbie pojedynczej oraz przykłady form żeńskich wybranych zawodów. Nauczyciel może poprosić uczniów, by podali inne przykłady zawodów i ich formy żeńskie.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z kartą zadań interaktywnych. Uczniowie mogą w dowolnej kolejności rozwiązywać zadania. Nauczyciel powinien zachęcić do kilkukrotnego zagrania w memory oraz kółko i krzyżyk, aby sprawdzić, czy poznali wszystkie postaci występujące w medium.
Można zaproponować, aby uczniowie wskazali inne znane im postaci z historii Włoch, a także postaci z historii Polski żyjące w tych samych okresach i mających podobne osiągnięcia (np. Mikołaj Kopernik i Galileo Galilei). Można także zaproponować, aby uczniowie tworzyli zagadki, podając krótkie informacje o wybranych postaciach z materiału lub, o ile potencjał grupy na to pozwala, także spoza materiału.
Polecenia do multimedium bazowego (karta zadań interaktywnych) sprawdzają zrozumienie wybranych informacji oraz kojarzeniu sławnych postaci i ich osiągnięć.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw dziesięciu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 3 można poprosić, aby uczniowie odszukali informacje, o jakich nagrodzonych filmach Sorrentino jest mowa.
W ćwiczeniu 7 uczniowie mogą w małych grupach mogą tworzyć zagadki dotyczące wybranych przez nich postaci.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową proponuje się ćwiczenie 2 i ćwiczenie 6.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Che lavoro fai?Che lavoro fai?
Il mio lavoroIl mio lavoro
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Nauczyciel może zachęcić uczniów do kilkukrotnego zagrania w poszczególne mini‑gry. Dodatkowo nauczyciel może zachęcić uczniów do podania, które informacje uważają za najistotniejsze, wskazanie skąd czerpią informacje o znanych postaciach oraz w jaki sposób można zweryfikować ich prawdziwość.
Dodatkowo uczniowie mogą w domu ponownie wykonać zadania zawarte w medium w celu utrwalenia zdobytych informacji i utrwalenia leksyki.