Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: COVID‑19 - COVID‑19
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i stosuje w swoich wypowiedziach słownictwo dotyczące chorób zakaźnych, epidemii i pandemii.
udziela rad dotyczących zapobiegania rozpowszechnianiu się koronawirusa.
opisuje chorobę wywoływaną przez koronawirusa i jej objawy.
posiada podstawowe informacje na temat przeciwdziałania chorobom zakaźnym.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego, używanie skojarzeń wzrokowych i słuchowych.
Strategie kognitywne – analiza danych językowych.
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych.
Strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca w grupie,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu,
rzutnik lub tablica multimedialna,
głośniki lub słuchawki,
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji oraz krótko zapowiada jej przebieg.
Nauczyciel pyta uczniów, co wiedzą na temat pandemii koronawirusa.
W celu poszerzenia słownictwa związanego ze zdrowiem, nauczyciel zachęca uczniów do przystępienia do burzy mózgów: uczniowie tworzą mapę pojęć związanych z chorobami zakaźnymi, przede wszystkim z Covidem. Mapa pojęć powinna uwzględniać także przeciwdziałanie zarażeniom oraz objawy choroby.
W celu poszerzenia wiadomości o pandemii koronawirusa nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z tekstem pt. „La pandemia del coronavirus”.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst znajdujący się na początku materiału.
Aby wykonać pierwsze zadanie uczniowie wyszukują w tekście niezbędne informacje, następnie w zadaniu drugim opisują swoje doświadczenia związane z pandemią.
Po omówieniu tekstu o koronawirusie i przed przystąpieniem do pracy z multimedium, należy przejść do kolejnej części materiału – tekstu dotyczącego czasowników zaimkowych i słownictwa związanego z chorobami zakaźnymi.
Uczniowie tworzą zdania z każdym z poznanych czasowników zaimkowych, w różnych czasach gramatycznych, prostych i złożonych.
Uczniowie wykonują zadania nr 5 i 6 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium – plikami audio. Celem jest utrwalenie nowego słownictwa. Uczniowie słuchają (na forum klasy) kolejno każdego z dwóch nagrań (każde nagranie może być słuchane dwa razy), rozwiązując ćwiczenia przypisane do poszczególnych nagrań. Uczniowie powinni zapoznać się z ćwiczeniem każdorazowo przed pierwszym słuchaniem danego nagrania.
Faza podsumowująca:
Aby podsumować pracę z materiałem interaktywnym uczniowie wracają do mapy myśli przygotowanej w fazie wprowadzającej i uzupełniają ją o wiadomości uzyskane w czasie lekcji.
Uczniowie streszczają ustnie wypowiedzi zawarte w nagraniach będących częścią medium.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć. W szczególności ćwiczenia: 1, 2, 3, 4, 7, 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa związanego z ochroną zdrowia lub istotnymi wydarzeniami z ostatnich lat.
Samodzielna praca ucznia z multimedium może być elementem przygotowania do zajęć w ramach lekcji odwróconej.