Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Preferisci le vacanze al mare o in montagna? - Wolisz wakacje nad morzem, czy w górach?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
stosuje nowe konstrukcje zdaniowe, by wyrazić swoje upodobania;
korzysta z nowego słownictwa, by opisać krajobraz morski oraz górski;
potrafi opisać ilustrację;
potrafi skategoryzować elementy ilustracji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
potrafi opowiedzieć o własnych upodobaniach związanych ze spędzaniem czasu w okresie wakacyjnym;
potrafi opisywać zdjęcie/ilustrację, dzięki czemu będzie potrafił podzielić się z rozmówcą informacją o tym, co widzi i jakie wywołuje to u niego skojarzenia;
uczeń potrafi opowiedzieć, jakie czynności wykonują inne osoby, dzięki czemu rozwinie swoje kompetencje komunikacyjne.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel, by zainteresować uczniów tematem wakacji nad morzem lub w górach, zadaje uczniom następujące pytanie: Gdybyście mogli zabrać ze sobą na wakacje tylko 3 rzeczy, co by to było?
Następnie pyta: Jakie 2 rzeczy, które nie byłyby przydatne nad morzem, zabralibyście ze sobą w góry?
Następnie pyta: Jakie 2 rzeczy, które nie byłyby przydatne w górach, zabralibyście ze sobą nad morze?Po krótkiej dyskusji na ogólnym forum, nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak nazywają się po włosku góry, a jak morze. Pyta ich, gdzie wolą spędzać wakacje.
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie e‑materiału.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli członków klasy na dwie grupy. Pierwsza grupa ma za zadanie przeczytać tekst Giovanniego, druga tekst Franceski. Wybrana osoba z pierwszej grupy próbuje przedstawić grupie drugiej, opowiadając w trzeciej osobie, jak lubi spędzać czas bohater przeczytanego przez nich tekstu, później następuje kolej drugiej grupy.
Nauczyciel prosi uczniów o odnalezienie w tekstach zdań, w których porównano ze sobą dwa elementy. Pyta, jakie dwa elementy ze sobą porównano – np. czy są to czasowniki, rzeczowniki itp.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadań do tekstu „Preferisco nuotare che camminare”.
Nauczyciel czyta wspólnie z uczniami komentarz gramatyczny podzielony na dwie sekcje: „Jak porównywać?” oraz „Jak opisać zdjęcie?”. Przy omawianiu sposobów opisywania ilustracji, przypomina o użyciu c’è oraz ci sono. Nauczyciel prosi uczniów, by wynotowali sobie w swoich prywatnych notatkach zwroty przydatne do opisu zdjęcia.
Następnie nauczyciel przechodzi do multimedium. Prosi grupę pierwszą o obejrzenie slajdów 6‑10, a grupę drugą o obejrzenie slajdów 1‑5.
Po tym jak uczniowie zapoznają się z prezentacją, nauczyciel wyświetla na dużym ekranie swoje (w ten sposób zaciekawia uczniów) lub znalezione w internecie w domenie publicznej fotografie z wakacji nad morzem lub w górach. Prosi członków grupy drugiej o opisanie tych zdjęć, które przedstawiają krajobraz morski, a członków grupy pierwszej o opisanie tych zdjęć, które przedstawiają krajobraz górski.
Nauczyciel zadaje uczniom pracę domową. Grupa, która podczas zajęć zajmowała się krajobrazem górskim, będzie miała opisać pisemnie w kilku zdaniach, swoje lub znalezione w internecie w domenie publicznej zdjęcie z wakacji nad morzem. Grupa, która zajmowała się podczas zajęć krajobrazem morskim, opisze zdjęcie z wakacji w górach.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje po włosku pytanie wybranym uczniom: „Preferisci andare al mare o in montagna?”, prosząc, by odpowiedzieli całym zdaniem w formie, jakiej nauczyli się podczas lekcji.
Praca domowa:
Grupa, która podczas zajęć zajmowała się krajobrazem górskim, będzie miała opisać pisemnie w kilku zdaniach swoje lub znalezione w internecie w domenie publicznej zdjęcie z wakacji nad morzem. Grupa, która zajmowała się podczas zajęć krajobrazem morskim, opisze zdjęcie z wakacji w górach.
Materiały pomocnicze:
Prywatne zdjęcia uczniów, każdy uczeń może pracować na wybranym przez siebie zdjęciu.
Zdjęcia przedstawiające krajobraz morski lub górski znalezione w internecie w domenie publicznej.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Każdy uczeń może obejrzeć po kolei od 1 do 10 slajdu. Podczas przeglądania ma za zadanie wypisać nowe słowa, które pojawiły się w prezentacji. Po pierwszych 5 slajdach może na chwilę ukryć okno z e‑materiałem i spróbować opisać z pamięci przedstawiony w prezentacji obrazek, posiłkując się słówkami zapisanymi we własnych notatkach. Może powtórzyć tę czynność po kolejnych 5 slajdach.