Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Dal medico – U lekarza
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje wyrażenia przydatne podczas wizyty u lekarza we Włoszech.
Uczeń zapamiętuje zwroty potrzebne podczas rejestracji wizyty lekarskiej.
Uczeń zapamiętuje, w którym miejscu można postawić w zdaniu zaimek zwrotny, kiedy oprócz czasownika zwrotnego używamy też czasownika modalnego.
Uczeń stosuje czasowniki zwrotne w połączeniu z czasownikami modalnymi.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
stawianie pytań;
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko‑polski;
materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, podczas której uczniowie mają nabyć umiejętności porozumienia się z lekarzem pierwszego kontaktu, a także umówienia się na wizytę lekarską telefonicznie. Nauczyciel pyta, czy uczniowie potrafią już opisać jakieś swoje dolegliwości w języku włoskim i czy potrafią zapytać drugą osobę, co jej dolega. Po wysłuchaniu propozycji uczniów nauczyciel zachęca ich do wysłuchania dialogu odbywającego się w gabinecie lekarskim. W trakcie słuchania uczniowie mogą śledzić tekst pisany w celu ułatwienia zrozumienia dialogu. Zwracają uwagę na to, o co pyta lekarz i jakie polecenia wydaje pacjentowi. Można też poprosić uczniów o odczytanie dialogu w parach w celu przećwiczenia prawidłowej wymowy. Polecenie do tekstu źródłowego sprawdza zrozumienie tekstu dialogu.
W dialogu pojawiają się czasowniki zwrotne w połączeniu z czasownikami modalnymi. Wymaga to przećwiczenia ze względu na miejsce zaimka zwrotnego. W tekście właściwym podanych jest kilka przykładów. Można poprosić uczniów o utworzenie kolejnych zdań ze znanymi im czasownikami zwrotnymi i czasownikami modalnymi. Wykorzystując znane sobie słownictwo, uczniowie mogą przygotować w parach własne dialogi, jakie mogłyby mieć miejsce w gabinecie lekarskim, a następnie zaprezentować je na forum klasy.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie nauczą się, jak umówić wizytę lekarską przez telefon. Uczniowie słuchają co najmniej dwa razy rozmowy telefonicznej zawierającej zwroty typowe przy dokonywaniu rejestracji. Uczniowie zwracają uwagę na to, jak formułuje swoje prośby matka chorej dziewczynki, o co pyta rejestratorka i jak odpowiada matka.
Pierwsze dwa polecenia do multimedium sprawdzają zrozumienie treści rozmowy. Trzecie ćwiczenie sprawdza umiejętność ułożenia poprawnych zdań z podanych elementów. Są to zdania, które wystąpiły w rozmowie. Proponuje się, aby uczniowie przygotowali w parach analogiczne rozmowy, wykorzystując poznane słowa i zwroty.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji “Sprawdź się”. W zależności o potencjału grupy można zaproponować trudniejszą wersję ćwiczenia 3. Uczniowie mogą tutaj spróbować w pierwszej kolejności uzupełnić zdania brakującymi słowami na podstawie kontekstu, bez patrzenia na odpowiedzi do przeciągnięcia. Potem mogą spojrzeć na odpowiedzi i sprawdzić, czy dobrze się domyślili. Proponuje się przygotowanie ćwiczenia 7 w parach, a następnie zaprezentowania dialogów na forum klasy. Ćwiczenie 8 może być przygotowane zarówno pisemnie, np. w formie odpowiedzi na wiadomość koleżanki/kolegi, jak i ustnie, np. przekształcając je w dialog.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu. Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 1 i 2.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
La mia giornataLa mia giornata
Benvenuti alla lezione!Benvenuti alla lezione!
Una settimana a scuolaUna settimana a scuola
Io voglio fare il cosmonauta. E tu?Io voglio fare il cosmonauta. E tu?
Essere in forma!Essere in forma!
Il primo soccorsoIl primo soccorso
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji. Dodatkowo multimedium może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.
Uczniowie mogą w parach stworzyć podobne dialogi, w których będą umawiali się do lekarzy różnych specjalności z różnymi objawami.
Uczniowie moga stworzyć dialogi, w których będą chcieli przełożyć lub odwołać wizytę lekarską.
Uczniowie mogą czytac dialog z multimedium z podziałem na role, aby ćwiczyć poprawny akcent i intonację.