Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: È stata una medaglia d’oro! - Była złotą medalistką!
Grupa docelowa: Klasa IV LO, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna i interpretuje słownictwo związane z opisem czyjegoś życia i sukcesów sportowych.
Uczeń potrafi opowiedzieć o ulubionym sportowcu.
Uczeń potrafi opowiedzieć o sukcesach sportowych, olimpiadach, medalach i zwycięstwach.
Uczeń potrafi powiedzieć, co musiał/mógł/chciał zrobić, stosując odpowiedni czasownik posiłkowy oraz modalny.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie kompensacyjne.
Strategie społeczne.
Podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe).
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm
Konektywizm.
Podejście komunikacyjne.
Nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
słuchawki,
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o to, jakich znanych sportowców włoskich kojarzą.
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem pt. È stata una medaglia d’oro! Nauczyciel odpowiada na pytania uczniów dotyczące treści. Prosi wybranego ucznia o określenie jednym zdaniem, czego on dotyczy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń do przeczytanego tekstu. W razie potrzeby pomaga w ich poprawnym wykonaniu. Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.
Nauczyciel omawia, jak budować zdania w czasie przeszłym, używając czasowników modalnych.
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z katalogiem interaktywnym. Pyta uczniów, która karta katalogu jest ich zdaniem najbardziej interesująca. Prosi wybranych uczniów o streszczenie informacji zawartych na poszczególnych slajdach.
Uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. Następnie wykonują ćwiczenia 1, 2, 5 i 7 z sekcji Sprawdź się. Nauczyciel cały czas kontroluje pracę uczniów i pomaga im w przypadku trudności z wykonaniem zadań.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli uczniów na małe grupy bądź pary i prosi ich o wykonanie ćwiczenia 8 z sekcji Sprawdź się. Następnie, po chwili przeznaczonej na pracę samodzielną, odczytują oni na głos biografie wybranych sportowców, nie zdradzając jednak, o jakiego sportowca chodzi. Pozostali uczniowie mają za zadanie odgadnąć, kto jest bohaterem danej biografii. Gdy nauczyciel zauważy błędy językowe popełnione przez uczniów, pomaga poprawić zapisane przez nich odpowiedzi.
Praca domowa:
Ćw. 3, 4, 6 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Na podstawie katalogu interaktywnego uczniowie mogą wykonać samodzielnie (może być to na kartce lub w programie komputerowym) podobną katalogową kartę z informacjami dotyczącymi sportowca, którego opisali w ćwiczeniu 8 z sekcji Sprawdź się.