Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Andiamo dal medico - Idziemy do lekarza
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
formułuje zdania, korzystając z nowo poznanych konstrukcji;
wnioskuje na podstawie informacji zawartych w materiałach audiowizualnych;
analizuje wypowiedzi ustne i pisemne w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania;
weryfikuje swoje odpowiedzi z zadań otwartych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
odczuwa satysfakcję, ponieważ zna słownictwo potrzebne do przekazania lekarzowi informacji o stanie swojego zdrowia;
dzięki konstrukcjom „è necessario” i zwrotom z czasownikiem „avere” potrafi określić niektóre z symptomów chorobowych.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia uczniom temat e‑materiału. Prosi ich o zapoznanie się z treścią znajdującą się we wstępie, następnie prosi o otworzenie strony z tekstem „Mario va dal medico di famiglia”.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się samodzielnie z treścią tekstu, który dotyczy wizyty u lekarza.
Nauczyciel prosi wybranego ucznia, by opowiedział o tym, co dzieje się w dialogu.
Uczniowie wykonują zadania do tekstu.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom zagadnienia zawarte w tekście następującym po ćwiczeniach.
Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie najważniejszych słów i zwrotów, które pojawiły się w przeczytanym do tej pory materiale.
Nauczyciel prosi uczniów o odczytanie polecenia do gry, czyli quizu pt.: Andiamo dal medico.
Uczniowie grają w quiz do końca czasu trwania lekcji, wykonują również zadania znajdujące się pod quizem.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania, nauczyciel prosi wybranych uczniów o odegranie między sobą dialogu, który odbywa się w gabinecie lekarza.
Praca domowa:
Zadania z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie, grając w grę z medium bazowego, starają się wypisać wszystkie przykłady, z których rozwiązaniem mieli problem. Następnie w parach odpytują się wzajemnie z pytań, które sprawiły im trudność.
Uczeń ma za zadanie wymyślić 3 pytania quizowe na podstawie treści zawartych w e‑materiale.