Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Dove avete trascorso la pausa? - Gdzie spędziliście przerwę?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Uczeń formułuje własną wypowiedź dotyczącą opisu pomieszczenia z użyciem czasowników esserci i trovarsi.
Uczeń korzysta z nowo poznanego słownictwa dotyczącego wyposażenia poszczególnych pomieszczeń przy konstruowaniu własnych wypowiedzi ustnych i pisemnych.
Uczeń kategoryzuje dane obiekty na podstawie możliwości rozmieszczenia ich w poszczególnych pomieszczeniach szkolnych.
Uczeń wnioskuje na podstawie danych zamieszczonych w materiałach audiowizualnych dotyczących organizacji przestrzeni w szkole.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
odczuwa satysfakcję, ponieważ potrafi opisać swój dzień w szkole;
poszerza swój zasób leksykalny w obrębie tematu edukacja;
potrafi wyrazić swoją opinię na temat tego, jaki byłby jego zdaniem idealny budynek szkolny.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia temat lekcji. Pyta uczniów, jakie słowa związane ze szkolnymi pomieszczeniami oraz ich wyposażeniem pamiętają z pierwszej klasy. Zapowiada, iż podczas zajęć przypomną sobie ten zakres leksykalny oraz go poszerzą.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie e‑materiału, zapoznanie się ze wstępem oraz pierwszym poleceniem do sekcji Przeczytaj/posłuchaj. Następnie prosi wybranego ucznia o przeczytanie na głos tekstu Scuola dei tuoi sogni. Nauczyciel wyjaśnia nieznane słownictwo i przechodzi wraz z uczniami do zadań z tej sekcji.
Nauczyciel prosi uczniów o przejrzenie słownictwa zawartego poniżej.
Nauczyciel prosi uczniów o przejście do sekcji z mapą myśli i o wykonanie w parach poleceń do tego medium.
Uczniowie do końca czasu trwania zajęć wykonują zadania z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
W celu podsumowania nauczyciel prosi wybranych uczniów o wymienienie przynajmniej 3 rzeczy, które znajdują się w poszczególnych pomieszczeniach. Mówi do wybranego ucznia np. l’aula, a uczeń ma za zadanie wymienić znajdujące się w tym miejscu przedmioty.
Praca domowa:
Pracą domową jest wypracowanie w języku włoskim na temat: moja idealna szkoła (scuola dei miei sogni).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą spróbować stworzyć własną mapę pojęć na podstawie pomieszczeń znajdujących się w ich szkole. Mogą pracować w parach lub w grupach.