Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Lavori part time e lavori estivi - Prace dorywcze i wakacyjne
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
Kompetencje obywatelskie;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Uczeń rozumie i tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prac dorywczych i wakacyjnych, miejsca ich wykonywania i związanych z nimi obowiązków.
Uczeń zna podstawowe słownictwo używane do rozmowy o pracy wakacyjnej i dorywczej oraz stosowne do niego struktury gramatyczne;
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy wykonywali kiedyś jakąś pracę dorywczą lub wakacyjną. Uczniowie odpowiadają, a nauczyciel zapisuje wymienione przez nich zajęcia na tablicy. Pyta, jakie prace są według uczniów odpowiednie dla osób w ich wieku.
Następnie nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z tekstem z sekcji Przeczytaj i prosi o wykonanie pierwszego ćwiczenia na rozumienie tekstu. Należy je sprawdzić i omówić przed przystąpieniem do wykonania kolejnego zadania.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu czasowników oraz wyrażeń związanych z pracą dorywczą i wakacyjną dla młodzieży i studentów, nauczyciel zachęca uczniów do obejrzenia multimedium w celu utrwalenia i dalszego rozszerzenia słownictwa. Po obejrzeniu krótkiej prezentacji uczniowie będą gotowi do samodzielnego wykonania poleceń 1‑3 oraz wybranych przez nauczyciela ćwiczeń z sekcji Sprawdź się, najlepiej 1‑6, zorientowanych na zastosowanie poznanego słownictwa (ćw. 1‑3), struktur gramatycznych (ćw. 4) oraz rozumienie ze słuchu (ćw. 7) i przetwarzanie krótkich ogłoszeń (5 i 6).
Faza podsumowująca:
Ćwiczenia przewidziane na podsumowanie zdobytej wiedzy (8 i 9) mogą być wykonane w klasie w parach lub małych grupach. Uczniowie mogą wymieniać opinię na temat zalet, ale także i wad zatrudnienia w młodym wieku i stworzyć własne ogłoszenia.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 z sekcji Sprawdź się oraz 9, jeśli nie zostały wykonane podczas lekcji.
Materiały pomocnicze:
Il mio lavoroIl mio lavoro
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć z tematu praca i powtórzyć słownictwo związane z różnymi formami zatrudnienia.
Uczniowie mogą przygotować w domu dodatkowe slajdy z innym zajęciami, które uważają za odpowiednie dla osób w swoim wieku, np. pomoc w zbiorze owoców i warzyw.