Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: I rimedi della nonna - Babcine sposoby leczenia
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa 3, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie proste wypowiedzi pisemne dotyczące naturalnych środków leczniczych.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi ustne dotyczące różnych chorób i dolegliwości oraz naturalnych środków leczniczych.
Uczeń udziela rad dotyczących zastosowania naturalnych środków leczniczych.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm
nauczanie hybrydowe
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca w parach,
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu,
głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia cele lekcji.
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie przeziębionej osoby i przeprowadza burzę mózgów dotyczącą dolegliwości i sposobów ich rozwiązania.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem pt. „I rimedi della nonna: come curarsi con i rimedi naturali” i wykonują ćwiczenie typu prawda/fałsz w celu weryfikacji stopnia zrozumienia. Nauczyciel prosi uczniów o umotywowanie ich odpowiedzi poprzez wskazanie konkretnych fragmentów w tekście.
Uczniowie w parach wymieniają się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat skuteczności naturalnych środków leczniczych wymienionych w tekście. Kilku uczniów prezentuje swoje zdanie na ten temat oraz opinię osoby, z którą rozmawiali. Nauczyciel podczas wypowiedzi uczniów stosuje korektę implicytną, a po zakończonej aktywności w razie konieczności również korektę eksplicytną.
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają inne domowe sposoby leczenia lub zapobiegania chorobom i innym dolegliwościom.
Nauczyciel dzieli uczniów na kilka małych grup i każdej przydziela 2‑3 naturalne metody leczenia z katalogu interaktywnego. Uczniowie zapoznają się z informacjami z katalogu, a następnie prezentują je na forum klasy.
Po prezentacji wszystkich informacji uczniowie wykonują ćwiczenia związane z treścią katalogu interaktywnego. W razie konieczności nauczyciel udziela uczniom wskazówek.
Faza podsumowująca:
Uczniowie losują karteczki z nazwami różnych dolegliwości i tworzą wypowiedzi dotyczące domowych środków leczniczych (i ich właściwości) mogących pomóc w danej sytuacji.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. Nauczyciel może poprosić uczniów o przygotowanie informacji o innych domowych sposobach leczenia.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane podczas omawiania tematów związanych z żywieniem.