Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Imparare senza studiare - Nauczyć się, nie ucząc się
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące sposobów nauki języków obcych oraz własnych zainteresowań;
zna podstawowe słownictwo używane w tego typu tekstach oraz stosowne do nich struktury gramatyczne z podstawowego poziomu;
potrafi dopasować techniki nauki języków obcych do zainteresowań własnych oraz rówieśników. Potrafi samodzielnie sformułować prośbę o radę i udzielić ją.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe –powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/materiały piśmiennicze/głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie rozgrzewki językowej nauczyciel pyta uczniów, w jaki sposób uczą się języków obcych, a podane odpowiedzi tłumaczy na język włoski i zapisuje na tablicy. Następnie zachęca uczniów do zapoznania się z tekstem z sekcji Przeczytaj/posłuchaj i prosi o wyszukanie technik, które nie pojawiły się na tablicy lub zostały sformułowane w inny sposób. Nauczyciel może dopisać wyrażenia zidentyfikowane w ten sposób do poprzednio zapisanych zwrotów. Po wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości, uczniowie wykonują ćwiczenie do tekstu źródłowego.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi o ustne przypomnienie odmiany czasowników regularnych koniugacji -are i zachęca uczniów do refleksji na temat ortograficznego zapisu czasowników kończących się na -care/gare oraz -ciare/giare, po czym omawia tabele koniugacyjne przedstawione w tekście właściwym. Następnie nauczyciel prosi uczniów o odpowiedź na pytanie, od jak dawna oni sami oraz wyznaczeni koledzy uczą się poszczególnych języków obcych. W kolejnym kroku nauczyciel zaprasza do zapoznania się z multimedium, dzięki któremu uczniowie ugruntują posiadaną wiedzę i zintegrują z nią nowe informacje. Po zapoznaniu się z prezentacją multimedialną uczniowie będą gotowi do wykonania poleceń 1‑4 oraz ćwiczeń 1‑3 z sekcji „sprawdź się”. Po wykonaniu tych ćwiczeń nauczyciel wraca z uczniami do czytanki ( forum internetowego), aby przypomnieć sposoby proszenia o rady, udzielania ich oraz dziękowania, po czym uczniowie przechodzą do wykonania ćwiczenia 4. Alternatywnie można najpierw poprosić uczniów o wykonanie ćwiczenia 4 i dopiero potem omówić sposoby udzielania i przyjmowania rad. W miarę możliwości czasowych nauczyciel może również poprosić uczniów, aby pracując w parach lub grupach trzyosobowych, nawzajem poprosili się o rady, udzielili ich oraz podziękowali za nie.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel przeprowadza z uczniami ćwiczenie podsumowujące 10. Alternatywnie można zadać to ćwiczenie jako pracę domową.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenia 5 – 9 przewidziane jako ugruntowanie zdobytej wiedzy gramatycznej (odmiana czasowników), ortograficznej (zapis dźwięków /k/, /g/, /ʧ/ i /ʤ/ oraz pragmatycznej: zadawanie pytań (w tym prośby o rady) oraz udzielanie odpowiedzi (w tym podziękowanie za otrzymane rady).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas zajęć poświęconych odmianie czasowników koniugacji -are lub udzielaniu rad.