Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Joanna Ciesielka, Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il meteo - Prognoza pogody
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, Klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo dotyczące opisu pogody.
wykorzystuje poznane słownictwo do opisu pogody.
prawidłowo używa konstrukcji trybu warunkowego Se + futuro + futuro.
zna nazwy regionów włoskich, z ich wykorzystaniem tworzy opisy pogody.
odczytuje z mapy pogodowej prognozę pogody z wykorzystaniem czasu futuro semplice.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne
strategie zapamiętywania
strategie kompensacyjne
strategie społeczne
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze, kilka zdjęć przedstawiających różną pogodę (np. deszczowy dzień, ośnieżone góry itp.), mapa Włoch z podziałem na regiony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie zwroty związane z pogodą pamiętają. Następnie pokazuje uczniom zdjęcia przedstawiające różną pogodę, zadaniem uczniów jest jej opisanie. Nauczyciel pyta „Che tempo fa oggi?”, uczniowie opisują pogodę za oknem.
Uczniowie zapoznają się z dialogiem „Che brutto tempo!” i wykonują polecenie 1 i 2.
Następnie zapoznają się z leksyką dotyczącą opisu pogody i częścią gramatyczną poświęconą czasowi przyszłemu futuro semplice oraz zdaniom warunkowym Se + futuro + futuro.
Faza realizacyjna:
Po zapoznaniu się uczniów z częścią leksykalno‑gramatyczną nauczyciel pyta ich, jakie regiony włoskie pamiętają i gdzie się one znajdują (na północy, na południu). W tej części lekcji wskazane byłoby wykorzystanie mapy z podziałem administracyjnym Włoch. Jeśli nauczyciel uzna to za konieczne, może również powtórzyć z uczniami niektóre formy czasu przyszłego. Następnie uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną.
Uczniowie wykonują polecenie 1 i 2 samodzielnie, a polecenie 3 ustnie na forum klasy.
Uczniowie wykonują ustnie ćwiczenia 5 i 6 z sekcji “Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, aby powtórzyli na głos wyrażenia i zwroty poznane w czasie lekcji. Następnie uczniowie w parach przedstawiają prognozę pogody np. na kolejny dzień i na najbliższy weekend, używając czasu futuro semplice.
Praca domowa:
Dla wszystkich: ćw. 1‑4 z sekcji „Sprawdź się”.
Dla chętnych: ćw. 7 z sekcji „Sprawdź się”.
Dla uczniów mających trudności z j. włoskim: ćw. 8 z sekcji „Sprawdź się”.
Materiały pomocnicze:
Można wykorzystać materiał pt. „Che tempo fa da voi?“„Che tempo fa da voi?“
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą obejrzeć ilustrację interaktywną i samodzielnie opisać pogodę w czasie przyszłym, a następnie porównać swoje opisy z nagranymi tekstami.