Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Gli animali protetti dei parchi nazionali - Chronione zwierzęta z parków narodowych
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń uporządkowuje elementy tak, by pokazać, że zrozumiał pytanie sformułowane w języku włoskim;
Uczeń dyskutuje na temat rezerwatów naturalnych, zadaje pytania na temat żyjących tam zwierząt;
Uczeń przedstawia charakterystykę wybranych włoskich parków narodowych;
Uczeń analizuje tekst w poszukiwaniu informacji;
Uczeń wnioskuje na podstawie zawartości multimedialnej, w jaki sposób logicznie skonstruować zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza swoją wiedzę na temat geografii Włoch;
Uczeń odkrywa nowe informacje na temat włoskiej fauny i zróżnicowania terenu;
Uczeń poszerza swój zasób słownictwa z dziedziny przyrody – potrafi powiedzieć, jakie zwierzęta żyją w poszczególnych rejonach Włoch;
Uczeń potrafi odnieść zdobytą wiedzę kulturową do kultury własnego kraju;
Uczeń potrafi budować zdania z użyciem przysłówków, na przykład powiedzieć, że dane zwierzę biega najszybciej spośród wszystkich tych, o których jest mowa w danej sytuacji.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie znają polskie parki narodowe. Wyjaśnia, że podczas lekcji będzie mowa o parkach narodowych we Włoszech. Pyta uczniów, jakie włoskie nazwy dzikich zwierząt już znają.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie e‑materiału i przeczytanie wstępu oraz pierwszego polecenia przed tekstem „Conversazione con una guida turistica”.
Nauczyciel odtwarza nagranie tekstu i prosi uczniów o wykonanie zadań, które znajdują się pod nim.
Nauczyciel omawia z uczniami nowe zagadnienia gramatyczne – zwraca uwagę na ciekawostkę, która dotyczy najdłuższego słowa w języku włoskim.
Nauczyciel rozdaje uczniom przygotowane przed lekcją kartki A4 z wydrukowaną na każdej mapą Włoch, którą można znaleźć wśród zdjęć na wolnej licencji w internecie.
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie polecenia do mapy interaktywnej.
Nauczyciel prosi uczniów o dokładne przeanalizowanie mapy interaktywnej i zaznaczenie na wydrukowanej mapie kropką każdego parku narodowego – prosi o to, by każdy uczeń wypisał na kartce przy każdym parku nazwy żyjących w nim zwierząt.
Nauczyciel prosi o wykonanie zadań do mapy interaktywnej.
Nauczyciel prosi o samodzielne napisane przez uczniów 4 zdań z użyciem stopniowania przysłówków. Uczniowie mogą porównywać, które zwierzęta biegają szybciej lub wolniej od innych.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta wybranych uczniów po włosku, jaki park narodowy jest według niego najciekawszy i dlaczego.
Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie kilku nazw zwierząt, które zapamiętali.
Praca domowa:
Wszystkie ćwiczenia z sekcji „sprawdź się”.
Materiały pomocnicze:
Papierowa mapa Włoch lub wydrukowane na kartkach A4 szablony włoskiej mapy (np. wyłącznie z zaznaczonymi granicami regionów). Uczeń może zaznaczać na mapie Włoch miejsca, które zostały wspomniane podczas lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczeń wyszukuje w przeglądarce internetowej parków narodowych przedstawionych na mapie interaktywnej. Poszukuje informacji w języku włoskim. Ogląda zdjęcia wyszukiwanych parków narodowych, znajduje dodatkowe informacje na ich temat.