Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Sport di squadra - Sporty drużynowe
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna podstawowe nazwy sportów drużynowych.
Uczeń rozumie prosty tekst poświęcony opisowi sportów drużynowych.
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach nazwy sportów drużynowych, a także podstawowego sprzętu niezbędnego do ich uprawiania.
Uczeń jest w stanie przedstawić podstawowe zasady wybranej gry zespołowej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzania materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna)
kognitywizm
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
Praca na forum.
Praca indywidualna.
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
tablica interaktywna,
materiały piśmiennicze
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Po przedstawieniu tematu lekcji i jej celów nauczyciel prosi uczniów o wypisanie w czasie 2 min. jak największej liczby sportów zespołowych. Następnie uczniowie pracują w parach i odczytują sobie nawzajem to, co zapisali.
Nauczyciel pyta uczniów, czy uprawiali/uprawiają jakiś sport zespołowy, a jeżeli tak, to dlaczego. Następnie uczniowie indywidualnie zapoznają się z tekstem rozpoczynającym materiał i wykonują znajdujące się pod nim ćwiczenie. Nauczyciel odpowiada na pojawiające się pytania i wyjaśnia problematyczne kwestie.
Na zakończenie tego etapu zajęć nauczyciel pyta uczniów, czy chcieliby spróbować zagrać w hokeja lub curling i dlaczego.
Faza realizacyjna:
Uczniowie indywidualnie zapoznają się z treściami zgromadzonymi w tabelach, a następnie z materiałem wideo i wykonują znajdujące się pod nim ćwiczenia.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1,2,5,6 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wyświetla uczniom na tablicy cele szczegółowe lekcji i prosi ich, aby dokonali samooceny umiejętności zdobytych w czasie zajęć w skali 0‑10. Zachęca uczniów do dalszego utrwalania nowego słownictwa, w czym pomocne będzie wykonanie pozostałych ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, ćw. 3 przeznaczone jest dla chętnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Przed sprawdzianem można poprosić uczniów, aby w ramach powtórki spróbowali sami wykonać komentarz do materiału wideo odtworzonego bez ścieżki audio.