Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Come ti chiami? Primi contatti in italiano – Jak się nazywasz? Pierwsze rozmowy po włosku
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi samodzielnie formułować pytania typu: Come ti chiami? Di dove sei? Quanti anni hai? i odpowiadać na nie.
Uczeń odmienia czasowniki: essere, avere, chiamarsi i stosuje odpowiednie formy w kontekście.
Uczeń zna liczebniki główne w zakresie od 0 do 15 i wykorzystuje je w kontekście informacji o wieku.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, grupowanie pojęć, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne – analiza danych językowych;
strategie metakognitywne – utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne – współpraca w parach, grupach;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczeń tekstów słuchanych i czytanych.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie hybrydowe.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach – niektóre ćwiczenia mogą być wykonywane w parach.
Środki dydaktyczne:
podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze, kostki do gry;
podczas pracy indywidualnej: urządzenie (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji.
Uczniowie wymieniają znane sobie włoskie imiona (np.: znajomych, sławnych ludzi) oraz miasta (np.: znane z podróży do Włoch).
Uczniowie czytają tekst
Come ti chiami?
i wykonują związane z nim zadanie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyjaśnia sytuację komunikacyjną zaistniałą w tekście (podstawowe pytania i odpowiedzi służące poznawaniu się).
Nauczyciel wyjaśnia podstawowe struktury gramatyczne niezbędne do rozumienia i tworzenia wypowiedzi związanych z tematem lekcji (koniugacja czasowników essere, avere, chiamarsi).
Należy wyjaśnić, że czasowniki essere i avere są czasownikami nieregularnymi, a w przypadku czasownika chiamarsi zwrócić uwagę na zaimek zwrotny (si).
Aby utrwalić liczebniki nauczyciel może poprosić uczniów o odliczenie od 0 do 15 i z powrotem i/lub wykorzystać proste równania matematyczne np.: 2+3=5 (due più tre fa cinque). Do wskazywania liczebników można użyć kostek do gry.
Uczniowie oglądają animację z multimedium, zwracając uwagę na omówione wcześniej struktury.
Uczniowie zapoznają się z zadaniami do multimedium. Po ponownym obejrzeniu animacji wykonują ćwiczenia. W razie konieczności wracają do animacji.
W celu utrwalenia materiału składającego się na tę jednostkę lekcyjną, uczeń powinien wykonać 9 ćwiczeń interaktywnych. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji, w celu utrwalenia nowych zagadnień, lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje wybranym uczniom pytania poznane w czasie lekcji. Uczniowie udzielają odpowiedzi.
Uczniowie pracują w parach zadają sobie pytania dotyczące imienia, wieku, miasta pochodzenia i udzielają odpowiedzi.
Uczeń na forum klasy przedstawia kolegę/koleżankę, z którą pracował w parze.
Praca domowa:
Wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. W szczególności ćwiczenia nr 8 i 9.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane ponownie po lekcji jako praca domowa:
uczniowie opisują postaci z animacji w formie pisemnej lub ustnej;
uczniowie opierając się na animacji z multimedium nagrywają krótkie filmiki, w których sami występują.