Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Gli artigiani – nomi di professioni, come fissare un appuntamento, pronomi complemento – Rzemieślnicy – nazwy zawodów, jak umówić się na wizytę, zaimki dopełnienia
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i korzysta ze słownictwa dotyczącego zawodów rzemieślniczych.
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach zaimki dopełnienia bliższego i dalszego, również w połączeniu z czasownikami modalnymi.
Uczeń tworzy proste dialogi polegające na umówieniu się na wizytę z wybranym fachowcem.
Uczeń opisuje wybrane zawody rzemieślnicze.
Uczeń nazywa proste czynności naprawcze i remontowe.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, odbieranie i wysyłanie informacji, analizujemy dane języka obcego.
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych.
Strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Strategie afektywne – podejmowanie ryzyka.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe;
burza mózgów.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu;
rzutnik lub tablica multimedialna, głośniki lub słuchawki;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat lekcji oraz jej cele i krótko zapowiada jej przebieg. Następnie uczniowie metodą burzy mózgów tworzą listę typowych awarii w domu, a także tych dotyczących przedmiotów powszechnego użytku oraz rzemieślników zajmujących się naprawami i remontami (przykładowe odpowiedzi to cieknący kran, pęknięta rura, niedziałający sprzęt elektroniczny, pęknięta szyba, a w przypadku rzemieślników: elektryk, hydraulik, malarz pokojowy itp.). Następnie uczniowie zastanawiają się, metodą dedukcji językowej opartej o dotychczasową wiedzę o języku włoskim, nad włoskimi odpowiednikami tych słów (mogą wydedukować proste słowa takie jak idraulico, elettrico itd.). Po tym wprowadzeniu należy przejść do odczytania/odsłuchania tekstu z sekcji Przeczytaj/posłuchaj i wyjaśnienia wprowadzanego w nim słownictwa. Po pierwszym odczytaniu uczniowie próbują zidentyfikować w tekście zaimki dopełnienia bliższego i dalszego.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu tekstu i przed przystąpieniem do pracy z multimedium, należy przejść do informacji zawartych w następnej sekcji materiału, w której wyjaśniono stosowanie zaimków dopełnienia bliższego dla wszystkich osób gramatycznych oraz umiejscowienie zaimków w zdaniach z czasownikami modalnymi. Następnie można przystąpić do pracy z multimedium – ilustracją interaktywną, której celem jest zapoznanie uczniów z nazewnictwem zawodów rzemieślniczych oraz skróconymi opisami poszczególnych z nich. Jeżeli uczniowie mają do indywidualnej dyspozycji urządzenia pozwalające na wyświetlenie multimedium, należy dać im kilka‑kilkanaście minut na samodzielną pracę z ilustracjami interaktywnymi i wykonanie trzech ćwiczeń z nimi związanych. Jeżeli nie – należy wyświetlać poszczególne zdjęcia tworzące ilustrację i omawiać je na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Celem podsumowania pracy z e‑materiałem uczniowie losują w parach karteczki z nazwami zawodów rzemieślniczych, które pojawiły się w czasie lekcji. Jedna osoba stara się opisać dany zawód w języku włoskim, nie podając jego nazwy. Druga osoba ma za zadanie odgadnąć nazwę tego zawodu i może w tym celu zadawać dodatkowe pytania.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom dobranie się w pary i nagranie w postaci zapisu dźwięku rozmowy telefonicznej polegającej na umówieniu wizyty z wybranym bądź wylosowanym fachowcem. Oprócz tego, jako pracę domową można wykorzystać następujące zadania z sekcji Sprawdź się: 1, 2, 7, 8, 9.
Materiały pomocnicze:
Karteczki z nazwami zawodów rzemieślniczych pojawiających się w multimedium bazowym – ilustracji interaktywnej.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa z tematyki związanej z pracą i przedsiębiorczością.
Multimedium bazowe może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych zakresów tematycznych, jak np. przedsiębiorczość czy system edukacji.