Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch, Justyna Groblińska, Anna Ciepiela
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Nella stanza di un albergo - W pokoju hotelowym
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozpoznaje podstawowe elementy wypowiedzi dotyczącej hotelu i wyposażenia pokoju hotelowego;
stosuje przyimki proste i złożone opisując lokalizację obiektów w przestrzeni;
tworzy wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące wyglądu pokoju hotelowego;
uzasadnia swoje upodobania dotyczące wystroju pokoju hotelowego.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe) nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe gamifikacja.
Formy zajęć
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer lub tablet z dostępem do internetu, ew. słuchawki lub głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel informuje uczniów, że typowym dla Włochów okresem urlopowym jest połowa sierpnia, kiedy przypada święto Ferragosto. Wyjaśnia im, że historia tego święta sięga starożytności. Zadaje pytanie o ich preferowaną porę wyjazdu na wakacje i zachęca do realizacji e‑materiału, który pomoże opanować słownictwo dotyczące opisu pokoju hotelowego.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się ze wstępnym tekstem w taki sposób, by po lekturze potrafili wymienić kryteria pozwalające określić dany hotel jako trzygwiazdkowy. Aby zweryfikować rozumienie tekstu, uczniowie wykonują także ćwiczenie, w którym muszą wstawić w luki odpowiednie słownictwo. Następnie nauczyciel przechodzi do omówienia nowych treści gramatycznych. Powtórzone zostają przyimki proste i wprowadzone przyimki złożone. Później uczniowie zapoznają się w multimedium – ilustracją interaktywną ukazującą najważniejsze słownictwo dotyczące hotelu i wnętrza pokoju hotelowego. Uczniowie wykonują 3 polecenia odnoszące się do multimedium i przechodzą do wykonywania ćwiczeń interaktywnych, które mogą też stanowić pracę domową.
Faza podsumowująca:
Uczniowie opowiadają na forum klasy o swoich upodobaniach dotyczących wystroju hotelowego. Mogą też wspólnie wykonać otwarte ćwiczenie interaktywne, w którym ich zadaniem jest dokonanie opisu pokoju na podstawie jego planu.
Praca domowa:
Np. ćwiczenie 3 i 4 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
Gazzetta di Napoli - Lavorare a Ferragosto è obbligatorio? [online]
https://www.gazzettadinapoli.it/economia-2/lavorare-a-ferragosto-e-obbligatorio/ [dostęp 20.09.2021 r.]Present‑More - Hotel 3 stelle: ecco cosa aspettarsi! [online]
https://present-more.com/hotel-3-stelle-ecco-cosa-aspettarsi/ [dostęp 20.09.2021 r.]
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może zostać wykorzystane także podczas omawiania tematów związanych z podróżowaniem i wakacjami. Uczniowie mogą zastosować wykorzystane w nim słownictwo np. w analizie ogłoszeń dotyczących miejsc noclegowych.
Jako zadanie dodatkowe, uczniowie mogą ułożyć dialog między gościem hotelu a recepcjonistą z użyciem słów, które pojawiły się na ilustracji interaktywnej.